بهترین راه درمان چروک دور لب چیست؟

آیا شما نیاز به درمان چروک های دور لبتان دارید؟ چرا زنان بیشتر از مردان دچار چروک های دور لب یا lip lines می شوند؟ به نظر می رسد که زنان در این مورد از مردها بدشانس تر هستند. در حقیقت، من حتا نمی تونم یک مورد مرد اشاره کنم که بیاد نزد من واز چروک دور لبش شکایت داشته باشد !!!

دلایل ممکنه چروک شدن دور لب خانم ها چیست؟

  • غدد عرق کمتر و چربی کمتر دور لب در خانم ها
  • جریان خون کمتر دور لب در خانم ها
  • نزدیک بودن عضلات دور دهان به پوست در خانم ها که می تواند  این خط ها را بیشتر ایجاد کنند
  • اگر چه تراکم فولیکول های مو در هر دو جنس یکسان هست اما موهای مردان بسیار ضخیم تر هست و یک داربست خوبی برایشان  فراهم می کند که از این خط ها دور بمانند.
  • اما از در راس همه اینها، تغییرات هورمونی خانم ها خیلی زودتر از آقایان اتفاق می افتد که به شدت باعث پیری زودرس تر می شود. این پیری زود رس در ایجاد چروک دور لب نیز موثر است.

چروک های دور لب و دهان  به علت حرکات عضلات دور دهان بوجود می آیند و همین طور آسیب پوست ناشی از تابش آفتاب می تواند در ایجاد چروک دور لب موثر باشد.

علل ظاهر شدن چین و چروک دور لب

پوست ما تحت تاثیر عوامل مختلفی آسیب می‌بیند و چروک‌هایی روی آن ظاهر می‌شود. پوست لب و اطراف آن به دلیل نازک بودن می‌تواند بیشتر از نواحی دیگر صورت آسیب‌پذیر باشد. دلایلی که باعث چروک شدن اطراف لب می‌شود متعدد است که مهمترین آن‌ها می‌تواند افزایش سن و تغییرات هورمونی در بدن باشد. با افزایش سن میزان کلاژن و الاستین پوست کاهش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود که پوست ما حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد. همچنین افزایش سن می‌تواند با کاهش میزان چربی پوست همراه باشد که باعث چروک شدن پوست دور لب می‌شود.

کاهش یا افزایش ناگهانی وزن از دیگر علل ایجاد خطوط اطراف لب است. همچنین عدم رسیدگی به پوست صورت، عدم مصرف آب کافی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از دیگر عوامل مهم در ایجاد چین و چروک دور لب هستند. عضلاتی که در لب ما هستند قوی‌تر از اغلب عضلات صورت هستند. این باعث می‌شود که حرکات تقلیدی مانند خنده و خشم تاثیر بیشتری روی پوست اطراف لب داشته باشد. به مرور زمان این خطوط می‌تواند دائمی شده و پوست اطراف لب را چروک کند.

علل ظاهر شدن چین و چروک دور لب

نقش ژنتیک در ایجاد چروک دور لب

به طور کلی ژنتیک عامل بسیار مهمی در وضعیت پوست افراد است. بعضی افراد به طور ژنتیکی زودتر پیر می‌شوند و این باعث می‌شود که اثرات چین و چروک و افتادگی روی پوست صورت و اطراف لب آن‌ها زودتر پدیدار شود. همچنین بعضی افراد به طور ژنتیکی میزان کلاژن کمتری در بدن خود دارند و این باعث می‌شود که پوست خاصیت ارتجاعی خود را زودتر از دست بدهد.

زنان سیاه‌پوست در مقایسه با زنان سفید کمتر و دیرتر دچار مشکلات زیبایی پوست می‌شوند. برای اینکه بفهمید تاثیر ژنتیک بر ایجاد چین و چروک دور لب شما چقدر است می‌توانید به افراد خانواده خود که کمی پا به سن گذاشته‌اند نگاه کنید. به احتمال زیاد پوست شما نیز رفتاری مشابه آن‌ها خواهد داشت.

تاثیر شرایط بدنی در ایجاد چروک دور لب

هرچه بدن شما سالم‌تر و شاداب‌تر باشد وضعیت پوست شما به خصوص پوست اطراف لب شما نیز بهتر خواهد بود. نازک بودن پوست دور لب باعث می‌شود که شرایط بدنی نامناسب خیلی زود بر ظاهر آن اثر بگذارد. بدن‌هایی که به میزان کافی مواد مغذی دریافت می‌کنند شرایط خوبی برای تولید کلاژن دارند و این باعث می‌شود که پوست آن‌ها کمتر چروک شود. دقت داشته باشید که مصرف آب کافی یکی از مهمترین عوامل برای داشتن یک پوست سالم و صاف است. مصرف کافی میوه و سبزیجات، گوشت و منابع پروتئینی، مغزیجات و حبوبات تاثیر قابل توجهی بر شادابی پوست شما دارد. اگر پوست خیلی خشک است می‌توانید کرم‌های آبرسان را برای رفع چروک دور لب استفاده کنید.

نازک بودن پوست دور لب

عوامل محیطی موثر در ایجاد چروک دور لب

یکی از مهمترین دلایل چروک و تیر شدن پوست نور آفتاب است. قرار گرفتن طولانی در معرض آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می‌دهد. افرادی که به واسطه شغلشان مجبور هستند ساعات طولانی از روز را در معرض آفتاب باشند خیلی زود دچار چین و چروک دور لب و اطراف چشم‌ها می‌شوند.

بهتر است هر زمانی که بیرون می‌روید از ضدآفتاب استفاده کنید. همچنین اگر در مناطق با هوای خشک زندگی می‌کنید استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده را فراموش نکنید. آب و هوای آلوده نیز یکی از دلایل ایجاد چین و چروک پوستی است که غالبا راه‌حل مشخصی برای آن وجود ندارد.

یکی از دلایل خشک و چروک شدن پوست دور لب سیگار کشیدن است. مکیدن هوا هنگام سیگار کشیدن تاثیر تدریجی در آسیب به پوست لب و گونه‌ها دارد. استفاده از نی نیز می‌تواند اثری مشابه داشته باشد.

شناخت انواع چروک دور لب

به طور کلی این چین و چروک‌ها با نام چروک‌های اطراف دهان شناخته می‌شوند و از سایر خطوط صورت جدا می‌شوند. اما این چروک‌ها نیز خود می‌توانند به چند نوع متفاوت دسته‌بندی شوند که شامل موارد زیر است:

خط لبخند

وقتی که می‌خندید خطوطی در اطراف دهان شما ظاهر می‌شود. در اثر گذشت زمان ای خطوط برجسته‌تر می‌شوند و هنگام خندیدن خط یا شکافی را اطراف لب‌های شما ایجاد می‌کنند. با افزایش سن و از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست این خط‌ها بیشتر نمایان می‌شوند. همچنین لاغر شدن صورت می‌تواند تاثیر زیادی بر این خط‌ها داشته باشد. بسیاری از متقاضیان رفع چروک دور لب به دلیل وجود همین خطوط به پزشک زیبایی مراجعه می‌کنند. تزریق فیلر یکی از رایج‌ترین روش‌های رفع این خطوط است.

خط بغض

این خطوط با افزایش سن بیشتر می‌شوند و به تدریج در گوشه لب‌ها ظاهر می‌شوند. عدم رسیدگی به پوست و خشک بودن مداوم آن یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد خط بغض است. این خطوط باعث می‌شوند که پوست اطراف دهان شما شل شده و لب‌ها حالت خمیده به سمت پایین پیدا کنند. در نتیجه باعث می‌شوند که فرد ظاهری غمگین یا عصبانی به خود بگیرد.

خشکی پوست و ایجاد خط بغض

خطوط عمودی

یکی از رایج‌ترین چروک‌های اطراف لب به دلیل خشکی پوست ایجاد می‌شود خط عمودی یا خط رژ لب است. این خطوط ریز هستند و دقیقا در حاشیه لب ایجاد می‌شوند. این خطوط با نام خط سیگار نیز شناخته می‌شوند. با رسیدگی مداوم به پوست صورت و لب می‌توانید تا حدود زیادی از ایجاد این خط‌ها پیشگیری کنید.

درمان چروک دور لب در خانه

راه‌های متنوعی برای رفع چین و چروک‌های دور لب پیشنهاد شده است که شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را در خانه انجام دهید. البته باید توجه داشت که پیشگیری از ایجاد این خطوط همیشه راه‌حل بهتری از درمان آن‌ها است. زیرا ممکن است درمان‌های خانگی به طور کامل این چروک‌ها را از بین نبرند. با این حال استفاده از روش‌های زیر به بهبود وضعیت پوست دور لب شما کمک می‌کند:

نوشیدن آب کافی

یکی از دلایل مهم ایجاد چین و چروک کم آبی است. آب کافی باعث می‌شود که پوست شما صاف و تازه بماند. سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

زردچوبه

ماده زردرنگ موجود در زردچوبه خاصیت ضدپیری دارد. برای رفع چروک دور لب یک قاشق زردچوبه را با سه قاشق عسل به خوبی مخلوط کنید و روی پوست صورت و اطراف لب‌های خود بمالید. اجازه دهید این ماسک به مدت نیم ساعت روی صورت شما بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل هم یک نرم کننده خوب و هم یک آبرسان بسیار خوب برای پوست شما است. شما می‌توانید چند قطره روغن نارگیل را روی پوست دور لب خود بمالید و به خوبی ماساژ دهید. این کار را دو بار در هفته تکرار کنید.

آلوئه ورا

ژل یا محلول آلوئه ورا تاثیر بسیار قابل توجهی بر افزایش کلاژن پوست شما دارد. این ژل را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید که حدود نیم ساعت روی صورت شما باقی بماند.

کرم‌های آبرسان و ضدآفتاب

محصولات آرایشی محافظتی می‌تواند نقش قابل توجهی در حفظ پوست شما داشته باشد. کرم‌های آب‌رسان مانع از خشک شدو و در نتیجه چروک شدن پوست می‌شوند. کرم ضد آفتاب نیز از برخورد اشعه فرابنفش که به پوست شما جلوگیری می‌کند. اشعه فرابنفش برای پوست بسیار مضر است و باعث سرطان می‌شود.

استفاده از کرم‌های آبرسان و ضدآفتاب برای پوست دور لب

درمان‌ های پزشکی برای چروک دور لب

برای رفع چروک دور لب درمان‌های پزشکی مناسب‌تر هستند و تاثیر سریع‌تر و بیشتری روی پوست شما می‌گذارند. برای رفع خطوط دور لب نیز روش‌های متنوعی معرفی شده است که رایج‌ترین آن موارد زیر است.

تزریق فیلر

پرکننده‌ها می‌توانند مواد مصنوعی مانند هیالورونیک اسید یا چربی گرفته شده از بدن خود فرد باشند. این فیلرها زیر پوست را پر می‌کنند و باعث کشیده شدن پوست می‌شوند. به کمک تزریق فیلر به راحتی می‌توان مشکلاتی مانند خط لبخند را برطرف کرد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به دور لب یکی از راه‌های موثر برای کاهش خطوط است. بوتاکس باعث فلج شدن موقتی بعضی عضلات صورت شما که در ایجاد چروک‌ها موثر هستند می‌شود. این باعث می‌شود که جای خطوط کم کم صاف شده و پوست زیباتری داشته باشید.

PRP

پی آر پی یک روش نسبتا جدید و موثر برای جوانسازی پوست صورت است. در این روش مقداری خون از خود فرد گرفته شده و پلاسمای آن جدا می‌شود و به پوست صورت تزریق می‌شود. سلول‌های موجود در پلاسما به ترمیم بافت سلولی پوست صورت کمک می‌کنند.

میکرونیدلینگ

یکی روش بسیار موثر برای رفع چروک‌ها و جاش جوش در اطراف لب‌ها میکرونیدلینگ است. این روش به کمک ابزارهای خاصی تعداد بسیار زیادی سوراخ ریز روی پوست شما ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود که پوست شما برای ترمیم مجدد تحریک شود و چروک را از بین ببرد.

توصیه‌هایی برای جلوگیری از چروک دور لب

همان‌طور که گفتیم بهترین روش این است که از ایجاد چین و چروک در اطراف لب‌های خود پیشگیری کنید. پیگیری از ایجاد خطوط همیشه راه موثرتری از رفع چروک دور لب است. به کمک روش‌های زیر می‌توانید از ایجاد چروک‌ها پیشگیری کنید.

از تغییرات وزن ناگهانی بپرهیزید

یکی از دلایلی که باعث آسیب به پوست می‌شود تغییرات وزن ناگهانی است. کاهش یا افزایش بافت چربی به صورت مداوم می‌تواند باعث افتادگی و چروک پوست شود.

آب زیادی بنوشید

در بالا ذکر شد که آب کافی نقش بسیار زیادی در حفظ شادابی و طراوت پوست شما دارد. کم آبی می‌تواند اولین اثر را روی لب‌های شما نشان دهد.

دخانیات را ترک کنید

دخانیات علاوه بر مواد سمی بسیار زیادی که برای سلامت پوست مضر است به دلیل نیاز به مکیدن هوا در درزا مدت باعث ایجاد فرورفتگی و خطوط در اطراف لب‌های شما می‌شود.

در معرض آفتاب نایستید

سعی کنید در معرض آفتاب نباشید و اگر مجبور به آن هستید حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب تا حدود زیادی پوست شما را در برابر اشعه فرابنفش حفظ می‌کند.

آنتی اکسیدن مصرف کنید

آنتی اکسیدان‌ها علاوه بر اینکه ضد سرطان‌های بسیاری قوی هستند در کند کردن روند پیری هم نقش دارند. میوه‌ها، عسل و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

برای چروک لب چه کنیم؟ این سوالیه که خیلی از خانم ها از دکتر خود می پرسند. به همین کارای های زیادی را امتحان می کنند تا از این چروک ها راحت شوند. به همین دلیل موگه کلینیک راه کار های زیادی را در اختیار افراد می گذارد تا بتوانند تا حدود بسیار زیادی این چروک ها را برطرف کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید با راه های ارتباطی  02126653759 – 09904204682 و اینستاگرام ما همراه باشید.

 درمان چین و چروک دور لب

برای چروک لب چه کنیم؟

یکی از بهترین راه های محافظت از پوست استفاده از ضد آفتاب و آنتی اکسیدانهاست.

حال که این خط ها و چروک های دور لب اتفاق افتاده چاره چیست؟

تزریق بوتاکس و فیلر به خوبی و زیبایی می تواند تا حد زیادی این خط ها را کمتر کنند.

آیا شما نیاز به درمان چروک های دور لبتان دارید؟

می توانید با دریافت مشاوره از پزشک موگه کلینیک در این خصوص راهنمایی های زیادی دریافت نماید.

برخی از راه های درمان چروک دور لب

 رفع چروک دور لب و خط خنده

ژل هیالورونیک اسید

یک ماده طبیعی است که در بدن انسان یافته می شود. مقادیر بالایی از اون در بافت همبند نرم و در مایع چشم وجود دارد. این ماده در بعضی از غضروف ها و مایع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد. اخیرا یکی از درمان های مشکلات مفصلی تزریق ژل های هیالورونیک اسید است. وقتی این فیلر که به صورت ژل هم هست در صورت تزریق می شود چه اتفاقی می افتد؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله الانسه چیست مراجعه نمایید.

پروفایلو

پروفایلو” اولین برند اسید هیالورونیک در دنیاست که ترکیبی از دو وزن مولکولی هیالورونیک اسید است.هیالورونیک با وزن مولکولی پایین که وظیفه آن آبرسانی تغذیه پوست و بهبود چین و چروک های سطحی و هیالورونیک با وزن مولکولی بالا، به منظور شکل دهی ،لیفتینگ ،بهبود کیفیت و کاهش شلی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

تزریق ژل لب

لب از جمله عضوهای صورت می باشد که تاثیر زیادی بر زیبایی فرد دارد. افرادی که دارای لب کوچک و باریکی هستند به دنبال روش های حجیم کردن آن هستند . امروزه برای پرحجم کردن لب ، تزریق ژل لب انجام می شود. حجیم بودن غیرطبیعی لب در برخی افراد نه تنها باعث زیبایی فرد نمی شود بلکه ممکن است عوارض زیادی را متوجه فرد کند .

نتیجه گیری

پوست شما در اثر افزایش سن، تغییرات هورمونی و کاهش وزن دچار چروک و خطوطی خواهد شد. این خطوط می‌توانند در اطراف لب و گونه‌های شما ظاهر شوند. شرایط بدنی، ژنتیک و مراقبت از پوست نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد این چروک‌ها دارند. شما می‌توانید به کمک بعضی روش‌های خانگی مانند استفاده از ماسک‌های طبیعی این خطوط را کاهش دهید. اما روش‌های پزشکی سریع‌تر و موثرتر هستند. به کمک روش‌هایی مانند تزریق فیلر، تزریق بوتاکس، لیفت صورت و… می‌توانید برای رفع چروک دور لب اقدام کنید. چنانچه تمایل دارید درباره این روش‌ها بیشتر بدانید می‌توانید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

نوبت دهی آنلاین

همچنین برای مشاهده نمونه کار ها پیج اینستاگرام کلینیک موگه را دنبال کنید .

Prev post
بعدی post

ارسال نظر