تزریق فیلر و بوتاکس

تزریق فیلر

یکی از روش هایی که این روزها ممکن است در کلینیک های زیبایی شنیده باشید، در زمینه تزریق فیلر جهت جوانسازی است. با استفاده از تزریق فیلر برای قسمت های مختلف پوست از جمله تزریق فیلر زیر چشم، تزریق فیلر جهت رفع خطوط اخم، تزریق فیلر همراه با سابسیژن جهت درمان جای جوش و … می توان به زییایی و افزایش اعتماد بنفس خود کمک کنید. در ادامه در زمینه انجام این روش و همچنین چند برند معروف فیلر توضیحاتی داده می شود.

تکنیک تزریق فیلر در ناحیه خطوط اخم

از بی حسی موضعی می توان استفاده کرد.گرچه تزریق در این ناحیه را می توان بدون بی حسی تحمل نمود. پیش از تزریق از بیمار بخواهید ابروهای خود را چین دهد. فیلر به موازات چین توسط یک سوزن تزریق می شود.

فیلر در لایه درم میانی تا سطحی و به روش رو به عقب تزریق شده و سپس ماساژ صورت می گیردتا هیالورونیک اسید را به آهستگی تزریق کنید و پیشانی را به طور مداوم از نظر سفید شدن تحت پایش قرار دهید.

*ملاحظات

تزریق در این ناحیه می تواند دلهره آور باشد. سوابق نشان می دهد که تزریق کلاژن در این منطقه امکان دارد سبب آمبولیزاسیون شریانی و نکروز احتمالی پوست گردد. همچنین ذرات تزریق شده ممکن است به شکل پس گرد در عروق حرکت کند و شریان افتالمیک را دچار آمبولی نمایند.به دلیل خطر بالای تزریق در این ناحیه و همچنین احتمال بروز برجستگی در آن، ترکیبات انتخابی درگلابلا هیالورونیک اسید ها می باشند.

خطرات تزریق فیلر برای خطوط اخم

در هنگام درمان خطوط عمودی گلابلا، پیش از تزریق آسپیراسیون سرنگ را انجام دهید تا خطر آسیب به شریان به حداقل برسد. همچنین از تزریق عمیق در این ناحیه پرهیز نمایید. از تزریق بیش از حد در این ناحیه به منظور پیشگیری از ایجاد برجستگی یا تحت فشار قرار دادن عروق پرهیز کنید. البته تزریق در خطوط افقی روی پل بینی ایمنی تر است و در این خطوط می توان تزریق زیر درمی را انجام داد. جهت پیشگیری از برجستگی این ناحیه ماساژ ضروری است.

فیلر ریدیس (Radiesse)

تنها یک فیلر با خاصیت پرکنندگی نیست بلکه تحریک کلاژنسازی بالایی دارد و در واقع یک فیلر جوانساز است. فیلر ریدیس کلسیم هیدروکسی آپاتایت می باشد. ماندگاری آن حدود دو سال است. بعد از مدت ماندگاری کامل جذب می شود اما از آنجایی که کلاژنسازی در پوست انجام شده است بعد از جذب فیلر پوست بسیار بهتر از قبل خود خواهد بود. حجم دهی بسیار خوبی دارد.

ریدیس برای تزریق در چه مناطقی مناسب است؟

این فیلر مناسب برای تزریق در لب، زیر چشم نمی باشد. اما برای فرم دهی گونه، چانه، زاویه دار کردن فک، خط خنده و دست ها مناسب و زیباست.

برای درمان جای جوش همراه با سابسیژن یک درمان فوق العاده به شمار می آید. FDA Approved دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان ایران بوده و ساخت کشور آلمان هست. هر سرنگ آن حاوی یک و نیم سی سی فیلر می باشد.

بعد از تزریق ممکن است تا چند روز احساس درد خیلی خفیف در ناحیه تزریق داشته باشید و همین طور قرمزی که کاملن طبیعی است و برطرف می شود. برای رسیدن به حجم دهی مناسب نیاز به یک ماه زمان دارد و خاصیت کلاژنسازی آن بعد از دو ماه فعال می شود.

 • استفاده از تزریق فیلر ریدیس باعث می شود که علائم پیری کاهش چشم گیری داشته باشد.
 • یک روش مناسب جهت کاهش چین و چروک است.
 • در واقع می توان به عنوان یک روش مناسب برای جوانسازی صورت همین طور برای لیفت صورت استفاده نمود.
 • به منظور زاویه کردن قسمت هایی همچون گونه، چانه و فک کاربرد دارد.
 • رفع خطوط خنده
 • جوانسازی دست
 • و …

آیا تزریق ژل ریدیس عارضه دار است؟

قرمزی، کبودی، تورم از علائمی است که بعد از تزریق ممکن است برای شما ایجاد شود. این موارد طبیعی بوده و بعد از گذشت چند روز به طور کامل رفع می گردد. این روش باید توسط یک متخصص پوست ماهر انجام شود تا از عوارض احتمالی جلوگیری نشود.

پیش از تزریق ریدیس مصرف چه دارویی ممنوعیت دارد؟

حتما پزشک خود را از داروهای مصرفی خود مطلع سازید، زیرا مصرف برخی داروهای ضد انعقاد و همچنین برخی از داروهای ضد درد همانند آسپرین و بعضی ویتامین ها و … باعث بروز کبودی بعد از تزریق ریدیس می شود. در این صورت پزشک یا مصرف دارو را موقتا قطع و یا با داروی دیگری جایگزین می نماید تا عارضه ای برای شما ایجاد نشود.

فیلر پی ال لاکتیک اسید plla چیست؟

فیلر Plla جنسش با ژل هیالورونیک اسید متفاوت است. خاصیت جوانسازی و حجم دهی بیشتری دارد و ماندگاری طولانی تری.در نهایت قابل جذب هستند. در واقع یک پلیمر مصنوعی قابل جذب هست که سازگاری زیستی بالایی دارد.برای پر کردن خط خنده FDA دارد و همین طور برای جایگزین کردن چربی از دست رفته صورت در بیماران مبتلا به ایدز هم FDA دارد.

به علت جنس این فیلر که از پی ال لاکتیک اسید هست بعد از مدتی باعث ساخت کلاژن جدید در پوست می شود. معروف ترین برند این فیلر Sculptra هست که آمریکایی ست و FDA دارد.

ماندگاری فیلر Plla

ماندگاری فیلر Plla حدود ۲۵ ماه است اما به دلیل کلاژنسازی اثرات آن طولانی مدت تر دیده می شود.

مطالعات نشان داده که فیلر plla باعث ساخت کلاژن تیپ I بعد از ۸ ماه تا ۲۴ ماه بعد از تزریق می شود.

تعداد جلسات بین دو تا چهار جلسه هست و معمولا تک جلسه ای نیست.

بین جلسات فواصل حداقل یک ماه باید باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود.تزریق این فیلر مهارت ویژه ای می خواهد و تکنیک تزریق آن با ژل هیالورونیک اسید بسیار متفاوت است.

حجم دهی باسن با این فیلر تنها با یک ویال و یک جلسه اتفاق نمی افتد.بیشتر برای کم کردن سلولیت باسن به کار می رود .پس انتظار باسن جینفر لوپز را با تزریق این فیلر نباید داشته باشید.

ماساژ با قانون پنج در بعد از این تزریق مهم است.

ماساژ محل تزریق به مدت ۵ دقیقه، ۵ بار در روز و به مدت ۵ روز.

این فیلر حلال ندارد و در صورتی که پزشک مهارت کافی و علم کافی را نداشته باشد در صورت نارضایتی چاره ای جز انتظار به پایان رسیدن مدت ماندگاری ندارید.

کبودی بعد از تزریق فیلر

یکی از عارضه هایی ممکن است بعد از تزریق ایجاد گردد، کبودی می باشد، اما گاهی ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که چه عواملی باعث بروز کبودی بعد از تزریق ژل می شود؟ برای رفع کبودی بعد از تزریق چه کنیم؟ کدام کبودی ها خطرناک هستند؟

چه عواملی باعث بروز کبودی بعد از تزریق فیلر می شود؟

 • پنج تا هفت روز قبل از تزریق از خوردن آسپرین،وارفارین،ایبوبروفن ، ناپروکسن، کورتن ها رو قطع کنید.
 • مصرف کپسول روغن ماهی و جینکو بیلوبا،ویتامین E،جینسینگ ،گلوکوزامین می توانند احتمال کبودی رو بالا ببرند.
 • بعضی مکمل های گیاهی مانند زنجبیل،زردچوبه هم احتمال کبود شدن رو زیاد می کنند.
 • مصرف روی باعث افزایش احتمال کبودی نمی شود.
 • احتمال کبودی در افراد مسن نسبت به جوان ها بیشتراست،عروق آن ها شکننده تربوده و لایه چربی کمتری دارند.
 • افرادی که زیاد در معرض آفتاب قرار دارند بدون این که ضد آفتاب بزنند، زودتر کبود می شوند.
 • کسانی که پلاکت خونشون پایین است بیشتر دچار کبودی می شوند.
 • احتمال کبودی در افرادی که رنگ پوست آن ها روشن تراست با افرادی که دارای پوست تیر رنگ هستند یکسان می باشد فقط تنها فرق بین آن ها این است که در افراد با پوست روشن بیشتر دیده می شود.

کدام کبودی های بعد از تزریق فیلر نگران کننده هستند؟

آیا وجود کبودی بعد از تزریق فیلر یا ژل نگران کننده هستند و باید در کوتاه ترین زمان ممکن به پزشکتون اطلاع بدین؟ این سوالی است که همواره بسیاری از مراجعه کنندگان از متخصصین پوست خود می پرسند . اما نیاز به نگرانی نمی باشد.

بیشتر کبودی های به وجود آمده با درمان های حمایتی برطرف می شوند و جای نگرانی ندارند. اما در صورت به وجود آمدن موارد زیر سریع به پزشک خود اطلاع دهید:

 • اطراف کبودی درد بسیار زیادی داشته باشید که غیر معمول است و نیاز به بررسی دارد.
 • در محل تزریق پوست به رنگ سفید تغییر کرده باشد، حتما این مورد باید سریع به پزشک اطلاع داده شود. البته توجه داشته باشید در صورتی این مورد جدی هست که برای شما آمپول بی حسی تزریق نشده باشد، چون خود آمپول بی حسی باعث سفید شدن رنگ پوست در ناحیه تزریق می شود.
 • در محل و اطراف تزریق کبودی هایی با الگوی عنکبوتی به وجود بیاید.
 • در محل تزریق یا در اطرافش دانه دانه های قرمزی مثل جوش یا ضایعاتی شبیه تبخال ایجاد گردد.
 • در صورت بروز هر کدام از موارد زیر بعد از تزریق فیلر یا ژل باید در سریعترین زمان با پزشک خود تماس بگیرید.

 

برای رفع کبودی بعد از تزریق چه کنیم ؟

 • کبودی بعد از تزریق عارضه جدی نیست و گاهی اتفاق می افته، نگران نباشید.
 • پنج تا چهارده روز با توجه به وسعت و محل اتفاقش طول می کشد کامل برطرف گردد.
 • استفاده از یخ در کاهش کبودی و جلوگیری از گسترش یافتن آن موثر است، در محل کبودی یخ قرار دهید، فواصل آن ده دقیقه باشد و در دو روز اول بعد از تزریق چند بار این کار و انجام بدهید.
 • سرتون رو بالاتر از قلبتون قرار بدین، در دو روز اول تزریق بهتره هنگام خواب سرتون بالاتر از همیشه باشه
 • کپسول آرنیکا رو می توانید استفاده کنید. همچنین به مدت سه روز آناناس تازه استفاده کنید.
 • کرم های ویتامین K هم کمک کننده هستند.
 • خوردن ویتامین C و K هم می تواند در کم کردن کبودی تاثیر گذار باشد.
 • بعد از ۲۴ ساعت می توانید با کرم های آرایشی این کبودی ها را محو کنید.
 • در آخر هم حتی اگر هیچ کاری نکنید بعد از دو هفته کامل از بین میرود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک نوع سم تضعیف شده می باشد که در واقع نام تجاری آن سم بوتولینوم می باشد.

برای اولین باراز بوتاکس برای یک روش درمانی در چشم ها مورد استفاده قرار گرفت. ااولین بار بوتاکس در سال ۲۰۰۲ از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)برای مصارف زیبایی تایید شد.

از بوتاکس هم برای درمان و هم برای زیبایی استفاده می شود. این روش برای سن 18 تا 64 مناسب می باشد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های جوانسازی پیشرفت بسیاری داشته به همین علت نتیجه حاصل طبیعی تر شده است. استفاده از جراحی برای رفع چین و چروک یکی از روش های پر هزینه و پر خطر می باشد. بنابراین از بوتاکس یکی از روش های موثر در کاهش پیری می باشد.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

بهترین زمان تزریق بوتاکس

یکی از متداول ترین سوال بیماران از دکتر خاک سفیدی در زمینه زمان مناسب تزریق بوتاکس می باشد.

برخی خطوط در صورت به طور داینامیک می باشد، یعنی به علت تغییر چهره و انقباض عضلات ایجاد می شوند مانند هنگام خندیدن، اخم کردن، خطوط دور چشم. در برخی مواقع خطوط استاتیک شده اند  به دلیل عدم مراقبت و یا پیری ایجاد شده اند. ین خطوط بدون تغییر دادن حالت چهره بازهم پایدار و قابل مشاهده هستند.

در واقع بهترین زمان برای تزریق بوتاکس،وقتی ست که نیاز به بوتاکس داریم. یعنی درست زمانی که چین و چروک ها در حال پیدا شدن هستند و قطعن قبل از اینکه خطوط داینامیک به استاتیک تبدیل شوند بهترین زمان هست چون در این زمان حالت پیشگیری دارد. بهترین زمان برای افراد مختلف،متفاوت هست. افردای در ۲۵ سالگی دچار خطوط و چروک های داینامیک می شوند اما بعضی افراد در ۳۵ سالگی هم این چروک ها را ندارند. ورزشکاران و افراد با پوست خشک خیلی زودتر نیاز به تزریق بوتاکس پیدا می کنند.

آیا تزریق بوتاکس با هدف پیشگیری از پیری در دراز مدت موثر خواهد بود؟

تاثیر گذاری بوتاکس بر روی پوست و عضلات صورت از طریق اثر یک نوروتوکسین به نام توکسین بوتیلیک(بوتاکس) می باشد، این ماده از آزاد سازی استیل کولین جلوگیری می کند. استیل کولین ماده ای است که باعث انقباض و اسپاسم عضلات می شود و تزریق بوتاکس باعث مهار این ماده می شود. از همین روی تزریق بوتاکس بین 4-6 ماه در طی یک سال سه مرتبه تزریق کافی است تا چهره ای جوان و شاداب داشته باشید. متخصصین بیش از 3 مرتبه تزریق در طی یک سال را توصیه نمی کنند.

بهترین مارک های بوتاکس

بوتاکس هایی که فعلن در ایران موجود و دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان هستند عبارتند از :

 • بوتاکس دیسپورت ساخت انگلستان
 • بوتاکس نورونوکس ساخت کره جنوبی
 • بوتاکس مسپورت ساخت ایران
 • بوتاکس دیستون ساخت ایران

توجه داشته باشید کشورهای محدودی در دنیا موفق به ساخت بوتاکس شده اند، آمریکا، انگلستان، آلمان، کره  جنوبی، چین و ایران.

متاسفانه برند بوتاکس ساخت کمپانی آلرگان آمریکا به دلیل تحریم ها به کشورمان وارد نمی شود.  زئومین هم که آلمانی ست فعلن در مارکت وجود ندارد. بوتاکس های مصپورت و دیستون ایرانی هستند. بوتاکس دیستون برند جدیدی هست که ساخت یک شرکت دانش بنیان ایرانی ست . اثرات آن مشابه مصپورت است.

شروع اثر بوتاکس از یک تا چهار روز بعد از تزریق است و دو هفته طول می کشد که به حداکثر اثر خودش برسد. ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است تقریبن ۳ تا ۴ ماه ماندگاری دارد. ماندگاری بوتاکس در مناطق دور چشم کمتر است. هر چه تکنیک پزشک صحیح تر باشد نتیجه طبیعی تر و عوارض کمتر خواهد بود. گرچه عوارض ناشی از بوتاکس گاهی اجتناب ناپذیر است به دلیل ماهیت دارو که مایع است و همیشه احتمال پخش شدن ان و نفوذ به عضلات مجاور وجوددارد ولی با این حال تمام عوارض بوتاکس بعد از گذشت دوره ماندگاری کامل برطرف می شود.

بوتاکس یکی از ایمن ترین روش های جلوگیری و درمانی پیری پوست است.

مناطقی که از بوتاکس می توان سود برد:چروک های پیشانی،خط اخم، پنجه کلاغی یا دور چشم،خط بغض، بالابردن نوک بینی، از بین بردن نمایش لثه در هنگام خندیدن، چانه قله سنگی، دندان قروچه، بالا بردن ابرو، کم کردن قدرت انقباضی عضلات تحتانی صورت و لاغرتر نشان دادن صورت، کم کردن چروک های گردن، کم کردن تعریق زیر بغل، تعریق کف دست، کاهش سردردهای میگرنی، درمان بلفارواسپاسم یا پلک زدن های غیر ارادی.

توجه داشته باشید گاهی برای اصلاح عیوب یک ناحیه از صورت درمان ترکیبی نیاز هست که شامل ترکیب بوتاکس با فیلر و گاهی بقیه روش هاست.

نتایج بوتاکس در همه افراد یکسان نیست چرا که میزان قدرت انقباض عضلات، دامنه حرکتی عضلات و گاهن مکان قرار گیری عضلات در همه افراد یکسان نیست.

هر فرد باید با خودش مقایسه شود نه با فرد دیگری.

سن مناسب تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به سن نیست بلکه به نیاز است گاهی جوانی ۲۰ ساله در ناحیه پیشانی خط ها افقی زیادی دارد ( در ورزشکاران بیشتر دیده می شود ) نیاز به تزریق بوتاکس دارد و گاهی فردی تا سن ۳۵ سالگی دارای چین و چروکی نیست و نیازی ندارد گرچه جنبه پیشگیری از بوجود آمدن چین و چروک با بوتاکس باید مورد توجه قرار بگیرد.

کانتورینگ بدن با بوتاکس

داشتن ساق پای عضلانی برای برخی خانوم ها ظاهری ناخوشایند دارد. ممکن است این دسته افراد در زمستان علاقمند به پوشیدن چکمه های بلند باشند که عضلانی بودن پای این افراد مانع از استفاده چکمه در این افراد شود.

برای این افراد می توان با تزریق بوتاکس کانتورینگ بدن انجام داد و در نتیجه پاهایی به مراتب زیباتر و خوش فرم تر به وجود آورد.

نحوه انجام کانتورینگ بدن

در این تکنیک تزریق بوتاکس بر روی عضله پا تاثیرگذار است و تاثیری روی چربی پا ایجاد نمی کند. ورزشکاران زن معمولا دچار هایپرتروفی عضلانی این ناحیه می شوند که گاهی ظاهری نازیبا دارد و با استفاده از کانتورینگ بدن با بوتاکس می توانند بدشکلی این ناحیه را اصلاح کنند.

معرفی تکنیک های جدید زیبایی و انجام این تکنیک ها توسط یک مرکز نشان دهنده ی به روز بودن و تجهیزات کامل کلینیک زیبایی مورد نظر است. اما لازم است برای داشتن تجربه ای موفق و نتیجه بخش از تکنیک های زیبایی تحقیقات لازم و کافی برای انتخاب پزشک مورد نظر را در اولویت قرار دهید.

هزینه انجام بوتاکس

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس ابتدا باید به یک متخصص مراجعه نمایید تا در جلسه مشاوره، علت انجام بوتاکس برای شما بررسی شود. بعد از آن پزشک مقدار مورد نیاز بوتاکس برای شما را بررسی می نماید.

بوتاکس با توجه به میزان مورد استفاده و مارک آن هزینه متفاوت دارد. بنابراین نکات مهم در این زمینه توسط پزشک به شما اطلاع داده می شود.

درمان اسکار

دکتر ساجده خاک سفیدی

وجود تجهیزات مدرن، بروز و کامل، داشتن محیطی آرام و تمیز، کادر درمانی مجرب و متخصص و همچنین ارائه سوابق موفقیت آمیزی در زمینه خدماتی را می توان از مهمترین آن ها در نظر گرفت.

ساعات کاری مطب

یکشنبه تا پنج شنبه20:00 الی 12:00
جمعه و ایام تعطیلتعطیل