ماینوکسیدیل چیست

مردم در طول تاریخ به دنبال راه حل هایی برای ریزش مو بوده اند، از درمان های خانگی گرفته تا پیشرفته ترین داروها و درمان ها، مانند کاشت مو. طاسی بدون شک یک نگرانی رایج است، اما استفاده از ماینوکسیدیل می تواند این مشکل رایج را تا حدودی رفع کند.

در واقع این دارو موضعی درمانی برای ریزش مو و بیماری های مرتبط با ریزش مو مانند آلوپسی است. اگرچه این دارو بدون نسخه در دسترس است، اما افراد باید قبل از استفاده از این درمان، عوارض جانبی آن را به دقت بررسی کنند. با توجه به این موضوع در این مطلب بحث می کنیم که ماینوکسیدیل چیست و چگونه کار می کند. همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از این درمان و عوارض جانبی احتمالی آن نیز ارائه می دهیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ماینوکسیدیل چیست؟

داستان به سال ها پیش باز می گردد، زمانی که ماینوکسیدیل ابتدا به عنوان گشاد کننده عروق و برای مبارزه با فشار خون بالا استفاده می شد. در همان زمان مشخص شد که این دارو برای این منظور خیلی موثر نیست، اما نکته جالب اینجاست که یک عارضه جانبی اصلی در این دارو مشاهده شد و آن چیزی نبود به جز تقویت موهای موجود و تحریک رشد موهای جدید! بنابراین تحقیق در مورد ماینوکسیدیل اینگونه آغاز شد و نتیجه گیری شد که در برخی موارد برای بهبود سلامت مو مفید است.

در سال 1987، دانشمندان محلول موضعی ماینوکسیدیل را تولید کردند که برای درمان ریزش مو در مردان و زنان مناسب است. این محلول در غلظت 2 درصد یا 5 درصد موجود است و نام تجاری ماینوکسیدیل موضعی Rogaine و Theroxidil است. تحقیقات نیز نشان می دهند که این دارو تا 60 درصد منبع قابل اعتمادی در جلوگیری از ریزش مو و تشویق رشد مو موثر است. اما اینکه این محلول چه مزایا و عوارضی دارد و نحوه مصرف آن چگونه است را در ادامه می خوانیم.

واقعیت ها در مورد ماینوکسیدیل:

تنها دارویی هست که FDA آن را برای برای نواحی جلوی سر،پیشانی و فرق سر در ریزش مو تایید کرده است.

 • سایز پیاز مو و ضخامت ساقه مو را افزایش می دهد.
 • نتیجه آن به صورت رشد مجدد مو از هشت ماه بعد از استفاده دیده می شود.

* اگر فردی با آن دچار حساسیت های موضعی و عوارض نشود به راحتی می تواند چندین سال استفاده کند.

 • ماینوکسیدیل باعث افزایش ریزش مو در بعد قطع دارو نمی شود بلکه روند ریزش مویی که قبلا وجود داشته و با زدن دارو متوقف شده بوده دوباره از سر گرفته میشود .
 • در آقایان با ریزش مو الگوی مردانه اگر می خواهند موهایشان را حفظ کنند باید ماینوکسیدیل و فیناستراید را استفاده کنند در کنار مزوتراپی مو

ماینوکسیدیل

 • مزوتراپی مو یک درمان مکمل در کنار دارو درمانیست که باعث افزایش ضخامت مو و افزایش خونرسانی به پوست سر و متوقف کردن ریزش مو می شود و در نهایت باعث تسریع رشد مجدد مو می شود.
 • معروف ترین نام تجاری ماینوکسیدیل روگن Rogaineاست که ساخت آمریکاست.

برند دیگر ماینوکسیدیل کرکلند kirkland است که این هم ساخت آمریکاست و علاوه بر ماینوکسیدیل مکمل های دیگری از جمله مولتی ویتامین و مواد مغذی را هم دارد.

ماینوکسیدیل آلوپکسی Alopexy هم ساخت فرانسه هست که بسیار با کیفیت هست و موها را چرب نمی کند.

ماینوکسیدیل ایرانی ساخت شرکت پاک دارو هست که موثر و باکیفیت است .فوم ماینوکسیدیل پاکدارو هم در بازار موجود است.

 • محلول ماینوکسیدیل در غلظت های ۲ درصد ،۵ درصد و ۱۰ درصد موجود است و فوم ماینوکسیدیل در غلظت ۵ درصد موجود است.
 • مطالعات نشان داده است تفاوتی در میزان اثر ماینوکسیدیل ۱۰ درصد با ۵ درصد وجود ندارد.

* برای افرادی که حجم زیادی از مو را ازدست داده اند استفاده از فوم راحت ترست.افرادی که موی زیاد یا بلند دارند استفاده از محلول آسان تر است.

انواع داروی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل به عنوان یک داروی موضعی، در دو نوع مختلف موجود است. اولی مایع یا همان محلول است و دومی فوم. هر دو شکل این دارو به گونه ای طراحی شده اند که مستقیماً در مناطقی از پوست سر که تحت تأثیر ریزش مو قرار گرفته اند، استفاده شود.

هر دو نوع ماینوکسیدیل موثر هستند، اما تفاوت های متعددی بین نسخه مایع و فوم ماینوکسیدیل وجود دارد که اگر به فکر استفاده از این دارو برای درمان ریزش مو هستید، باید از آنها آگاه باشید. ما در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد انواع داروی ماینوکسیدیل و همچنین تفاوت تفاوت محلول و فوم ماینوکسیدیل پرداخته ایم.

مزایای ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک جزء تایید شده توسط FDA از محلول های موضعی درمان ریزش مو است که باعث تحریک اکسیژن و جریان خون به فولیکول های مو می شود. این ماده مواد مغذی بسیار مورد نیاز را مستقیماً به فولیکول های مو می رساند و مزایای زیادی دارد؛ مانند:

 • ریزش مو را کند می کند
 • فولیکول های مو را وادار می کند تا دوباره مو تولید کنند
 • از نظر بالینی ثابت شده است که نتایج را در حدود 4 ماه برای زنان و 2-4 ماه برای مردان نشان می دهد
 • فاز آناژن چرخه رشد مو را طولانی می کند
 • گردش خون در رگ های خونی کوچک را احیا می کند
 • موهای ضخیم تری تولید می کند
 • بدون نسخه در دسترس است
 • برای مردان و زنان مناسب است

عوارض ماینوکسیدیل

اگرچه ماینوکسیدیل یک داروی ایمن و موثر برای اکثر افراد است، اما ممکن است عوارض جانبی خاصی ایجاد کند. متخصصان بر این عقیده هستند که این عارضه جانبی ممکن است توسط پروپیلن گلیکول ایجاد شود، یعنی همان الکل محلول در آبی که اغلب در داروهای موضعی استفاده می شود. نسخه محلول  ماینوکسیدیل نیز حاوی پروپیلن گلیکول است و با مصرف محلول آن می توان انتظار عوارض جانبی بیشتری از نسخه فوم ماینوکسیدیل که فاقد پروپیلن گلیکول است، داشت. در واقع، یکی از دلایلی که نسخه فوم ماینوکسیدیل ساخته شد، جلوگیری از عوارض جانبی مرتبط با پروپیلن گلیکول بود. بنابراین اگر مستعد تحریک، قرمزی یا سایر عوارض جانبی ماینوکسیدیل هستید بهتر است از نسخه فوم این دارو بهره ببرید.

به ندرت، این دارو می تواند از طریق پوست جذب شود و عوارض جانبی ایجاد کند. اما در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: موهای ناخواسته صورت یا بدن، سرگیجه، ضربان قلب سریع و نامنظم، غش، درد قفسه سینه، تورم دست ها و پاها، افزایش وزن غیرعادی، خستگی، استفاده از این دارو را متوقف کنید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض ماینوکسیدیل

موارد مصرف و نحوه اثرگذاری دارو

ماینوکسیدیل به شکل محلول مایع یا فوم است و مردم معمولاً آن را دو بار در روز مصرف می کنند. فرد باید اطمینان حاصل کند که پوست سر و موهایش خشک است و پوست سرش آفتاب سوخته نیست. مهم است که تمام دستورالعمل های روی بروشور دارو را با دقت بخوانید، سازنده دوز صحیح را بیان می کند که فرد هرگز نباید از آن تجاوز کند. 

قبل از استفاده از دارو، ناحیه سر را تمیز و خشک کنید. می توانید این محصول را روی موهای مرطوب بمالید. برای استفاده از محلول، اپلیکاتور را با 1 میلی لیتر دارو (تا خط 1 میلی لیتر) پر کنید یا 20 قطره استفاده کنید. موهای خود را در ناحیه نازک شده تقسیم کنید و محلول را به طور یکنواخت در ناحیه آسیب دیده پوست سر بمالید. قبل از استفاده از سایر محصولات حالت دهنده (مانند ژل، موس) یا قبل از رفتن به رختخواب، اجازه دهید محلول کاملا خشک شود. همچنین برای استفاده از فوم، دست های خود را با آب سرد بشویید و خوب خشک کنید. حدود 1/2 درپوش کف را روی پوست سر بمالید و به آرامی بمالید. اجازه دهید فوم قبل از حالت دادن یا رفتن به رختخواب، کاملاً خشک شود.

اگر یک نوبت را فراموش کردید، در اسرع وقت از آن استفاده کنید. اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، فقط از آن دوز استفاده کنید و به هیچ عنوان از دوزهای دوبل یا اضافی استفاده نکنید.

نکاتی در مورد چگونگی استفاده صحیح از ماینوکسیدیل برای رشد مجدد مو‌ و توقف ریزش مو

-دو ساعت قبل و شش ساعت بعد از استفاده از محلول یا فوم ماینوکسیدیل حمام نکنید.پوست کف سر هنگام استفاده از ماینوکسیدیل باید خشک باشد.

-مقدار استفاده ماینوکسیدیل در مردان دو بار در روز هر بار بیست قطره و یا دو بار در روز هربار دو پاف فوم

-فوم پنج درصد ماینوکسیدیل برای استفاده در خانم ها ارجحیت دارد یک بار در روز صبحها دو پاف کافی هست.

-ماینوکسیدیل برای ریش هم قابل استفاده است و موثر است.

-اگر داروی ماینوکسیدیل به پوست صورت مالیده شود باعث افزایش موهای صورت می شود،بعد از استفاده از دارو دست های خود را بشویید که به صورت مالیده نشود.

-بعد از استفاده از ماینوکسیدیل نیازی به دوش گرفتن نیست ولی در صورت تمایل به استحمام شش ساعت بعد از استفاده می توانید حمام کنید.

-حساست موضعی مانند قرمزی و خارش ناشی از استفاده از ماینوکسیدیل رایج است و باید دارو قطع شود.

-استفاده موضعی از ماینوکسیدیل به هیچ عنوان باعث سفید شدن مو و بیماری قلبی و عروقی نمی شود.

-ماینوکسیدیل در بعضی افراد با سابقه سردرد میگرنی باعث بدتر شدن سردرد می شود به دلیل اتساع عروقی،بهتر است در این افراد استفاده نشود.

توصیه های بعد از مصرف

ماینوکسیدیل در جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است، اما برای نتایج مطلوب باید به درستی استفاده شود. برای یادگیری نحوه استفاده از ماینوکسیدیل و گرفتن بهترین نتایج ممکن، حتما از نکات و توصیه های بعد از مصرف  که در ادامه به آن ها می پردازیم، استفاده کنید:

دارو را به درستی مصرف کنید

استفاده از ماینوکسیدیل یک فرآیند ساده است، اما مهم است که ابتدا مطمئن شوید که مو و پوست سر شما آماده است. پیشتر دستورالعمل‌های لازم برای نحوه مصرف ماینوکسیدل را ذکر کردیم که می‌توانید برای استفاده صحیح از مایع یا فوم ماینوکسیدیل استفاده کنید.

منظم باشید

 ماینوکسیدیل زمانی بهترین اثر را دارد که دو بار در روز استفاده شود، بنابراینحتماً همانطور که توصیه می شود از ماینوکسیدیل خود استفاده کنید. اگر اغلب فراموش می ‌کنید که از این دارو استفاده کنید، سعی کنید یک آلارم روی تلفن خود تنظیم کنید، آن را در مکانی واضح قرار دهید یا از یک یادداشت روی میز خود برای یادآوری استفاده کنید.

ماینوکسیدیل را با فیناستراید استفاده کنید

ماینوکسیدل به تنهایی خوب عمل می کند، اما تحقیقات نشان می دهد زمانی که با فیناستراید استفاده می شود موثرتر است. در حالی که ماینوکسیدیل رشد مو را تحریک می کند، فیناستراید با مسدود کردن هورمونی که باعث طاسی الگوی مردانه می شود، عمل می کند. بر خلاف ماینوکسیدیل، فیناستراید نیاز به نسخه دارد و برای مصرف آن حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

سه تا شش ماه برای نتایج صبر کنید

ماینوکسیدیل نتیجه بخش است، اما نتایجی که ایجاد می کند فوری نیست. در واقع، تجربه ریزش مو در چند ماه اول استفاده از ماینوکسیدیل بسیار رایج است زیرا شروع به تأثیرگذاری بر چرخه رشد موهای شما می کند. پس از شروع استفاده از ماینوکسیدیل، معمولاً باید سه تا شش ماه صبر کنید تا نتایج قابل توجهی را مشاهده کنید. این در مورد سایر درمان‌های ریزش مو مانند فیناستراید نیز صادق است، که اغلب چندین ماه طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند.

افزایش ریزش مو با مصرف ماینوکسیدیل در شروع درمان

شروع هر درمانی برای ریزش مو می تواند ابتدا نگران کننده باشد یا حتی نتایج عکس از خود نشان دهد و این موضوع در مورد مصرف ماینوکسیدل هم صادق است. بسیاری از افراد به ماینوکسیدیل روی می آورند، یک محلول موضعی که ثابت شده است برای جلوگیری از ریزش مو و حتی رشد مجدد مو برای برخی از مردان موثر است.

اما باید توجه کرد که این یک درمان فوری برای طاسی نیست و اکثر افراد در 4 تا 6 ماه اول درمان نه تنها نتایجی را مشاهده نمی کنند بلکه حتی در چند ماه اول درمان شاهد ریزش موهای خود به میزان بیشتری هستند. این افزایش ریزش مو به عنوان ریزش ماینوکسیدیل شناخته می شود و کاملاً طبیعی است. وقتی از ماینوکسیدیل استفاده می کنید، روند درمان ریزش موهای نازک شما را تسریع می کند. به معنای دیگر ریزش مو فقط مختص موهای “بد” شماست که راه را برای موهای “خوب” شما باز می کند و با این کار می تواند راه را برای موهای جدید و سالم شما باز کند!

استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی مردان

شایع ترین علت ریزش مو در مردان، ریزش موی مردانه است که می تواند خیلی زودتر از انتظار آقایان شروع شود، گاهی اوقات در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست زندگی گاهی نیز تا سن 50 سالگی خود را نشان نمی دهد. اما بیش از نیمی از مردان سفیدپوست علائم قابل مشاهده ای از ریزش مو با الگوی مردانه مانند نازک شدن محسوس، کاهش خط مو یا طاسی را دارند. گزینه های درمانی زیادی برای غلبه به این ریزش مو در مردان وجود دارد، مانند ماینوکسیدل. استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی مردان می تواند ریزش مو را کاهش و رشد دوباره موها را افزایش دهد. بنابراین مردانی که تمایل دارند بهترین نتایج را ببینند، بلافاصله پس از مشاهده ریزش مو، درمان ماینوکسیدل را با مشورت پزشک خود شروع می کنند.

تفاوت محلول و فوم ماینوکسیدیل

پیشتر به این نکته اشاره کردیم که داروی ماینوکسیدیل در دو نوع محلول و فوم در بازار موجود است. اولین مورد یک محلول مایع است که با استفاده از قطره چکان روی پوست سر شما اعمال می شود و دومی فومی است که در یک بطری است و روی سر اسپری می شود. تحقیقات نشان می دهد که هر دو نوع ماینوکسیدیل برای تحریک رشد مو و درمان ریزش مو به خوبی عمل می کنند اما تفاوت محلول و فوم ماینوکسیدیل در چیست؟ این تفاوت را با مقایسه 3 فاکتور راحتی، سهولت کاربرد و عوارض جانبی هر دو نوع ماینوکسیدل شرح می دهیم:

راحتی

استفاده از هر دو نوع ماینوکسیدیل راحت است. هنگامی که هر یک از نسخه های ماینوکسیدیل را چند بار استفاده کردید، فرآیند استفاده از آن روی پوست سر و ماساژ دادن آن روی پوست تنها چند دقیقه طول می کشد. با این حال برخی از مصرف کنندگان ماینوکسیدیل ادعا می کنند که نسخه فوم ماینوکسیدیل راحت تر از مایع است و معمولا امتیاز بیشتری به فوم ماینوکسیدیل در سهولت کاربرد، جذب سریع، عدم چکیدن و توانایی قرار گرفتن در برنامه روزانه می دهند. 

سهولت کاربرد

استفاده از هر دو نسخه ماینوکسیدیل آسان است. از آنجایی که نسخه محلول ماینوکسیدیل همراه با قطره چکان است، برخی از مصرف کنندگان معتقدند که استفاده از آن در مناطق خاصی از پوست سر آسان تر است. بنابراین اگر موهای بلندی دارید و نیاز به استفاده از دارو فقط در مناطق خاصی دارید، ممکن است مفید باشد.

از سوی دیگر برخی از مصرف کنندگان معتقدند که نسخه فوم ماینوکسیدیل به راحتی روی مناطق وسیعی از پوست اعمال می شود. بنابراین اگر موهای کوتاه یا نازکی دارید که درصد زیادی از پوست سر شما را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است استفاده از این نسخه آسان تر باشد.

عوارض جانبی

متخصصان فکر می کنند که عارضه جانبی ماینوکسیدل به پروپیلن گلیکول موجود در این داروی موضعی مربوط می شود. از طرفی نسخه محلول ماینوکسیدیل حاوی پروپیلن گلیکول است در حالی که نسخه فوم ماینوکسیدیل حاوی پروپیلن گلیکول نیست. بنابراین اگر مستعد تحریک، قرمزی یا سایر عوارض جانبی ماینوکسیدیل هستید، بهتر است از نسخه فوم این دارو استفاده کنید.تفاوت محلول و فوم ماینوکسیدیل

تجربه استفاده از ماینوکسیدیل

استفاده موضعی از ماینوکسیدیل به صورت قطره، فوم و اسپری برای رشد مجدد مو در آقایان و خانم ها دارای تاییده غذا داروی آمریکا هست و این بدان معناست که اثرات موثر و مشخص ثابت شده و تایید شده ای دارد.

با توجه به نتایج به دست آمده در مطالعات مختلف و پرسشنامه های متعددی که از افرادی که به نوعی درگیر  ریزش مو و کم مویی مو  در سراسر دنیا هستند میزان رضایت و اثربخشی ماینوکسیدیل در کاهش ریزش مو و رشد مجدد مو بسیار زیاد هست و حدود ۸۰ درصد هست.

چند نمونه از تجربه افراد مختلف از استفاده از ماینوکسیدیل را اینجا می آوریم:

 1. خانم ۳۵ ساله با سابقه آلوپسی خفیف ناشی از کشیدن و بستن خیلی محکم موها (Traction Alopecia) در ناحیه شقیقه ها دچار طاسی متوسط شده بودند، به دلیل بالا بستن و دم اسبی بستن موها برای سالهای زیادی بعد از شش هفته استفاده مرتب از ماینوکسیدیل در ناحیه بالای شقیقه ها شاهد در آوردن موهای کرکی در این ناحیه بودند که پوست سفید آن ناحیه را کمتر نشان می دهد؛ و تنها عارضه پیش امده برای ایشان این بود که سوها ماینوکسیدیل رو روی پیشانی هم اسپری می کردند و شاهد رشد موهای نازک در ناحیه پیشانی هم بودند که این عارضه با دقت در استفاده از دارو قابل پیشگیری هست.
 2. آقای ۲۰ ساله با سابقه ریزش مو ژنتیکی، طاسی گرید ۱و طاسی پدر گرید ۴، از ۱۶ سالگی به دلیل داشتن ریزش مو و دیدن وضعیت موهای پدر استفاده از ماینوکسیدیل را شروع کردند که بسیار در حفظ موها اثر گذار بوده و هست. پدر ایشان در ۲۲ سالگی به طاسی گرید ۳ رسیده بودند ولی ایشان همچنان موهای زیادی دارند به طوری که اطرافیان متوجه کم پشتی موهای ایشان نمی شوند. رشد مجدد مو را ایشان بعد از گذشت ۴ ماه، با استفاده از روزی دوبار از ماینوکسیدیل ۲ درصد تجربه کردند. گرچه در بیست سالگی از ماینوکسیدیل ۵ درصد استفاده می کنند.
 3. اقای ۴۴ ساله که به مدت یک سال از ماینوکسیدیل استفاده کردند و از نتایج آن به صورت متوقف شدن ریزش مو و رشد مجدد مو رضایت داشتند و از عوارض آن به مقداری حالتهای اضطراب بعد از گذشت یک سال اشاره می کنند.
 4. آقای ۵۵ ساله که تا ۵۰ سالگی تجربه ریزش مو نداشتند اما بعد از آن دچار کاهش حجم موها به صورت چشمگیری شدند که ماینوکسیدیل برایشان تجویز شد؛ به صورت منظم چهار سال از ماینوکسیدیل استفاده کردند دو بار در روز و با غلظت ۵ درصد حجم بیشتر موهایشان به حالت قبل برگشته و بسیار رضایت دارند به طوری که عنوان می کنند دیگر جزو افراد کچل نیستم و راز نتیجه موثر خودشان را در تکرار و خسته نشدن از مصرف دارو عنوان می کنند و عارضه خاصی را تجربه نکردند.

روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

در زمینه پیشگیری و ترمیم ریزش مو، ماینوکسیدیل یک درمان شناخته شده است، اما تنها درمان نیست. در واقع، گ روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو وجود دارد که ممکن است گزینه های بهتری باشند. بنابراین در ادامه لیستی از 5 جایگزین ماینوکسیدیل را گردآوری کرده ایم که ممکن است برای شما نیز مفید باشد:

1. روغن های گیاهی

ده ها روغن قدرتمند برای انتخاب وجود دارد که هر کدام فواید خاص خود را دارند. هنگامی که صحبت از جلوگیری از ریزش مو به میان می آید، رزماری، نعناع فلفلی و دانه کدو تنبل بهترین ها هستند. برای استفاده از این روغن‌های ضروری، از استفاده مستقیم خودداری کنید و در عوض از یک روغن حامل و واسطه مانند روغن کرچک یا نارگیل برای رقیق کردن مایع استفاده کنید. یک یا دو بار مصرف این روغن ها در هفته نتایجی مشابه با ماینوکسیدیل ارائه می دهد.

2. شامپوهای رشد مو

هزاران شامپو و نرم کننده رشد مو در طول سال ها تولید شده اند که هر کدام دارای هدف خاصی هستند و هر محصولی کارکرد متفاوتی را ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک شامپو با روغن درخت چای و نعناع می تواند به پاکسازی و تحریک جریان خون کمک کند، در حالی که یک محصول حاوی روی، بیوتین و کراتین می تواند برای ضخیم شدن موهای شما بهتر باشد. هنگام استفاده از شامپوی تخصصی از هر نوع، فقط از دستورالعمل های دقیق روی بطری پیروی کنید و تصمیم بگیرید که کدام محصول در حال حاضر به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. 

3. مکمل های خوراکی

کلاژن، بیوتین و کراتین سه مکمل طبیعی بزرگی هستند که باید به لیست داروهای ضد ریزش مو خود اضافه کنید و فراموش نکنید که از مولتی ویتامین روزانه خود صرف نظر کنید تا بهترین شانس رشد را به موهایتان بدهید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم مکمل‌های مختلف را یک به یک آزمایش کرده و بهترین را جایگزین مایکنوکسیدیل کنید.

4. ماساژ پوست سر

اگر بدانید ماساژ پوست سر چقدر می تواند در تحریک رشد مو تأثیر بگذارد، شوکه می شوید. اساسا، شما با ماساژ پوست سر و فعال کردن سیستماتیک عروق خونی، اثرات ماینوکسیدیل را تقلید می کنید. این کار را می توان با چند دقیقه بیشتر در دوش گرفتن برای مالیدن شامپو یا استفاده از ابزار ماساژ برای ضربه زدن به زوایای بیشتر انجام داد.

به خاطر داشته باشید که ماساژ پوست سر در کمک به حفظ موهای فعلی شما مؤثرتر است و احتمالاً رشد مجدد موهایی را که قبلاً از دست داده اند تحریک نمی کند. همچنین اگر در حال ریزش هستید، نباید بیش از حد موهایتان را ماساژ دهید، زیرا ممکن است بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، ضرر داشته باشد.

5. فیناستراید

فیناستراید در لیست ما بزرگترین رقیب ماینوکسیدیل در دنیای ریزش مو و تنها داروی دیگر مورد تایید FDA برای این منظور است. فیناستراید یک قرص خوراکی است که می تواند برای نگه داشتن موهای موجود شما مفید باشد. توجه کنید که فیناستراید داروی جدی تری است و نیاز به نسخه دارد و برای همه توصیه نمی شود. 

نتیجه گیری

ماینوکسیدیل موضعی درمانی برای ریزش مو در مردان و زنان است. هنگامی که فردی از این دارو استفاده می کند، می تواند از ریزش مو خود جلوگیری و رشد موهای جدید را تشویق کند. در این مطلب از سیر تا پیاز ماینوکسیدل را بررسی کردیم، اگر شما نیز تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

 

ساجده خاک سفیدی

 • دانش آموخته دکترا پزشکی حرفه ای از دانشگاه ایران
 • دارای دیپلم Aesthetic medicine از فرانسه
 • دارای گواهینامه گذراندن دوره شش ماهه مزوتراپی از فرانسه
 • دارای گواهینامه دوره های نخ سیلوئت از IMCAS فرانسه
 • دارای گواهینامه دوره های Skin care از آلمان
 • دارای گواهینامه گذراندن دوره مدیریت بیمار از دانشگاه ملبورن،استرالیا
 • عضو انجمن جراحان عمومی ایران
 • عضو انجمن لیزر ایران

سؤالات ماینوکسیدیل

اثربخشی ماینوکسیدیل ممکن است در بین افراد متفاوت باشد. اگرچه این دارو می تواند سرعت ریزش مو را کاهش داده و از ریزش مو جلوگیری کند، اما میزان رشد مجدد مو در بین افراد بسته به ویژگی و مشکلات مو آن ها، متفاوت خواهد بود.

یک فرد باید دو بار در روز از ماینوکسیدیل استفاده کند، معمولاً با فاصله 12 ساعته بین مصرف. با این حال، فرد باید دستورالعمل های سازنده را دنبال کند تا مطمئن شود که از این دارو به درستی استفاده می کند. مصرف ماینوکسیدیل در طول شب خوب است. با این حال، فرد باید قبل از رفتن به رختخواب اطمینان حاصل کند که ماینوکسیدیل کاملاً خشک شده است تا از مالیدن دارو به بالش جلوگیری شود.

ماینوکسیدیل برای استفاده طولانی مدت بی خطر است تا زمانی که فرد از دوز توصیه شده تجاوز نکند. اما بیمار قبل از مصرف باید فهرستی از تمام داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و مکمل هایی که استفاده می کند، داشته باشد و هنگام مراجعه به پزشک، آن را با پزشک خود در میان بگذارد. 

2 پاسخ
  • دکتر خاک سفیدی
   دکتر خاک سفیدی گفته:

   سلام وقت بخیر روغن نباید به پوست سر مالیده شود و فقط روی ساقه مو باید استفاده بشه.ماینوکسیدیل باید به پوست کف سر اسپری بشه.خیر باهم تداخلی ندارند اگر روغن فقط به ساقه موها زده شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.