روش های درمان جای جوش ( اسکار آکنه )

سریعترین و کاربردی ترین روش های درمان جای جوش ( اسکار آکنه )

جای جوش یا اسکار آکنه از جمله مشکلات جوانان است که درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرف دیگر باید درمانی انتخاب شود که حداقل عوارض و حداکثر اثر را داشته باشد . دراین مقاله سعی بر این است که همه این روش ها معرفی شود .

روش های نوینی برای درمان جای جوش ابداع شده اند که در زیر به توضیح پاره ای از روش های درمان جای جوش و اسکار اشاره می نماییم.

از بین بردن سریع جای جوش

اصولا مردم بر این باور هستند که تنها در سن بلوغ دچار جوش و آکنه می شوند و بعد از سپری کردن این دوران برای همیشه از شر جوش های خود راحت هستند. اما این باور اشتباه بوده و تنها در سن بلوغ میزان جوش در افراد بیشتر از سایر دوره ها می شود. به دلیل وجود دلایل مختلفی برای جوش زدن حتما برای شما پیش آمده است که جای جوشی در صورت خود داشته باشید و با کرم پودر های مختلف اقدام به رفع آن کنید. اما این روش هرچند کارآمد ولی دائمی نمی باشد. گاهی پوشاندن جای جوش با کرم های آرایشی موجب بیشتر نمایش دادن جای جوش ها می شود. به همین علت است که مردم به دنبال از بین بردن سریع جای جوش خود هستند.

جوش های صورت

در داخل منافذ پوست ما دیوارهایی وجود دارند که همیشه در حال ریزش می باشند. در واقع می توان گفت به طور مرتب پوست های مرده وارد منافذ پوست می شوند .منافذ پوست انسان، از قسمت زیر و به کمک لوله هایی به غددترشح کننده چربی متصل هستند. چربی که در غدد چربی تشکیل می شود از داخل لوله ها به داحل منافذ پوست می رود، سلول های مرده و باکتری ها به این مواد متصل شده و از پوست خارج می شوند .

اما گاهی به دلیل تولید چربی بیش از حد، ریزش سلول های مرده بیش از حد منجر به مسدود شدن منافذ می گردد . در این شرایط این مواد زیر پوست تجمع یافته و یک تورم در ناحیه پوست ظاهر می شود و پوست به دنبال یک راه حلی برای خارج کردن چربی و سلول های مرده می باشد .
در صورتی که بخشی از این چربی و سلول های مرده پوست راهی به خارج از پوست یافته و از آن خارج شود، به دلیل اکسید شدن با هوا به رنگ سیاه تغییر می کنند. به همین علت به آکنه هایی که سر سیاه هستند، جوش های سر سیاه گفته می شود .
در صورتی که جوش ها راهی به بیرون از پوست پیدا نکنند، به صورت سفید یا شیری رنگ قابل مشاهده می باشند .

درمان جای جوش

یکی از مشکلاتی که مردم به ویژه بانوان از گذشته تا کنون با آن در حال کشمکش هستند، درمان جای جوش می باشد . اما بهترین روش برای درمان جای جوش و آکنه چیست ؟

برای دریافت مشاوره از کلینیک موگه با شماره 02122554720 می توانید تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک موگه

انواع جای جوش و آکنه

جای جوش و جای آکنه انواع مختلفی دارد.

  • جای جوش به شکل آیس پیک که معمولا سوزنی هست و در روی پوست شکل سوراخ های ریز تا درشتی دارند. این مدل جای جوش عمق زیادی دارد و از همه جای جوش ها درمان سخت تری دارد.
  • جای جوش به شکل باکس کار یا واگنی شکل که عمق متوسط دارند و می توانند وسیع یا محدود باشند.
  • جای جوش به شکل رولر که معمولا وسیع هستند و به پوست نمای مواج می دهند و در بعضی زوایا زیادتر و در بعضی زوایا کمتر دیده می شوند.
  • جای جوش هایی که به شکل لک و قرمزی هستند و فرورفتگی ندارند.
  • جای جوش برجسته یا کلویید.

انواع درمان جای جوش فرورفته

درمان جای جوش فرورفته یا آکنه اسکار یا اسکار آکنه با توجه به شکل و فرم جای جوش متفاوت است

و معمولا یک روش به تنهایی نمی تواند حداکثر نتیجه را بدهد و باید روش های مختلف باهم ترکیب شود.

به عنوان مثال اسکارآکنه آیس پیک یا به شکل سوراخ، به ترکیب روشهای پانچ و لیزر فرکشنال خوب پاسخ می دهد.

روش های درمان جای جوش انواع جای جوش و اسکارهای برآمده

اسکار برآمده یا هایپرتروفیک یا اسکار کلوییدی در بعضی از مواقع نیاز به تزریق کورتون در ضایعه را دارند که در چند مرحله در جلسات مختلف انجام می شود و بعد، لیزر فرکشنال انجام می شود که این دو، ترکیب خیلی موثری برای جای جوش های برآمده هستند.

ضایعات پوستی هایپرپیگمنتیشن

گاهی جای جوش یا آکنه اسکار حالت فرورفته یا برآمده ندارند و فقط به شکل لک های قهوه ای یا قرمز بر روی پوست باقی می مانند که روش های درمان آنها متفاوت است.

درمان ضایعات هایپرپیگمنتیشن

به درمان های دارویی تا حد زیادی پاسخ می دهند اما در صورت عدم بهبودی با نسخه دارویی، لیزر قرمزی و لک  انجام می شود که خیلی موثر است و همین طور میکرونیدلینگ-مزوتراپی (مزونیدلینگ) هم در این ضایعات خیلی موثر است.

لیزر آی پی ال (IPL) یا پی دی ال (PDL) در این رفع قرمزی و لک ناشی از جای جوش بسیار موثرند.

انواع روش های درمان جای جوش

درمان با ليزر

در حال حاضر بيشترين ليزر مورد استفاده ليزر Co2 و ليزر Er:YAG مي باشد .اخیراً لیزرهای فرکشنال جایگاه ویژه ای در درمان اسکارآکنه پیداکرده اند .

جراحي پوست

بعضي از اسكارهاي فرورفته را میتوان با كمك وسیله ای به نام پانچ برداشت.در این روش عملاً اسكار فرورفته برداشته شده و حفره ايجاد شده با كمك بخيه ترميم مي شود.اما جای بخیه بعدا باید با لیزر برطرف شود

ساب سیژن(Subcision)

در این روش با استفاده از سوزن خاص اتصالات زیر اسکار که موجب پایین کشیده شدن اسکار می شود بریده می شود و باعث می شود که سطح تورفته اسكار ترميم شده و هم سطح پوست گردد. از این روش می توان همزمان با میکرونیدلینگ استفاده کرد که مشخصا اثر فوق العاده ای در درمان اسکار آکنه دارد .

آراف فرکشنال

روش آر اف فرکشنال چند سالی است که به بازار وارد شده است.سوزنهای ظریف وارد پوست می شوند و با تبادل اشعه آر اف باعث ساخت کلاژن و پرشدن اسکار های آکنه می شود . مهمترین حسن این روش این است که بعد از هر جلسه فقط حدود ۲۴-الی ۴۸ ساعت صورت فرد قرمز است.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ از روش های مناسب به منظور رفع جای جوش می باشد. درمان جای جوش و یا درمان آکنه با میکرونیدلینگ یک روش بسیار موثر بوده. این ادعا توسط بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در مجلات معتبر پزشکی در آمریکا به ثبت رسیده است.
روش میکرونیدلینگ یک روش غیرتهاجمی با دوره نقاهت بسیار کم می باشد. به علت نقاهت کوتاه، هزینه مناسب، وجود نداشتن زخم ،پایین بودن احتمال لک و بدون عارضه بودن یکی از پرطرفدار ترین روش ها برای رفع سریع جای جوش به شما می آید.

کاندید مناسب میکرونیدلینگ

جای جوش عمیق، فرو رفته یکی از مواردی می باشد که به راحتی می توان با این روش درمان نمود. چروک های سطحی تا متوسط و اسکار های ناشی از جای بخیه و جراحی شدید نیز به وسیله میکرونیدلینگ و تزریق فیلر به طور همزمان قابل انجام می باشد .

فیلم میکرونیدلینگ توسط دکتر خاک سفیدی در موگه کلینیک

درمان دارویی

مهمترین روش درمان اسکار پیشگیری از بروز آن است که با مراجعه سریع برای درمان آکنه و پشتکار در پیگیری درمان میسر میشود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.