روش های درمان  جای جوش

روش های درمان  جای جوش

روش های درمان  جای جوش ( اسکار آکنه )

جای جوش یا اسکار آکنه از جمله مشکلات جوانان است که درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرف دیگر باید درمانی انتخاب شود که حداقل عوارض و حداکثر اثر را داشته باشد . دراین مقاله سعی بر این است که همه این روش ها معرفی شود .

روش های نوینی برای درمان جای جوش ابداع شده اند که در زیر به توضیح پاره ای از روش های درمان جای جوش و اسکار اشاره می نماییم.

پيلينگ نقطه ای

استفاده از محلولهاي پيلينگ قوي از جمله تري كلرواستيك ( TCA) در فرورفتگي ها طی چندین جلسه به تدریج باعث رشد بافت از عمق ضایعه شده و تدریجاً هم سطح پوست طبیعی می شود .

درم ابريژن

روشی نسبتاً قدیمی است که بوسیله دستگاه درم ابريژن تحت بي حسي موضعي ، تراشيدن اسكار انجام مي شود . اين روش بدلیل وابستگی به مهارت فرد و عوارض احتمالی آن ( مثلاً ایجاد لک ) امروزه کمتر به کار می رود .

ميكرودرم ابريژن

فرم سطحي تر درم ابريژن است که از طریق پاشیدن پودر با سرعت زیاد عمل میکند . این روش خیلی سطحی عمل می کند و برای کسانی که جای جوش عمیق دارند خیلی موثر نیست .

تزريق پركننده ها

از جمله پركننده ها (filler) میتوان از كلاژن ، هيالورونيك اسيد و الانسه نام برد.اين روش غالباً براي اسكارهاي تو رفته ای که به ” چال ” معروفند موثر هستند مخصوصا اگر با ساب سیژن ترکیب شوند . با توجه به تنوع پركننده ها موجود در بازار انتخاب نوع پركننده ها مخصوصاً اینکه دارای تاییدیه FDA باشد بسیار اهمیت دارد . پركننده های هیالورونیک اسید بسته به نوع آن معمولا ۶ ماه تا ۲ سال دوام دارند . الانسه انواع مختلف دو ساله و سه ساله دارد .

روش های درمان  جای جوش

روش های درمان  جای جوش

درمان با ليزر

در حال حاضر بيشترين ليزر مورد استفاده ليزر Co2 و ليزر Er:YAG مي باشد .اخیراً لیزرهای فرکشنال جایگاه ویژه ای در درمان اسکارآکنه پیداکرده اند .

جراحي پوست

بعضي از اسكارهاي فرورفته را میتوان با كمك وسیله ای به نام پانچ برداشت.در این روش عملاً اسكار فرورفته برداشته شده و حفره ايجاد شده با كمك بخيه ترميم مي شود.اما جای بخیه بعدا باید با لیزر برطرف شود

ساب سیژن(Subcision)

در این روش با استفاده از سوزن خاص اتصالات زیر اسکار که موجب پایین کشیده شدن اسکار می شود بریده می شود و باعث می شود که سطح تورفته اسكار ترميم شده و هم سطح پوست گردد.از این روش می توان همزمان با میکرونیدلینگ استفاده کرد که مشخصا اثر فوق العاده ای در درمان اسکار آکنه دارد .

آراف فرکشنال

این روش چند سالی است که به بازار وارد شده است . سوزنهای ظریف وارد پوست می شوند و با تبادل اشعه آر اف باعث ساخت کلاژن و پرشدن اسکار های آکنه می شود . مهمترین حسن این روش این است که بعد از هر جلسه فقط حدود ۲۴-الی ۴۸ ساعت صورت فرد قرمز است.

میکرونیدلینگ

اخیرا از این روش برای درمان اسکارهای آکنه استفاده شده است . درواقع با وارد کردن سوزن های زیاد به پوست باعث ایجاد کلاژن سازی و ترمیم اسکارها می شود . معمولا همراه با میکرونیدلینگ موادی برروی پوست قرار داده می شود که وارد شدن این مواد به پوست کلاژن سازی را دو چندان میکند . تاثیرش شگفت انگیز است .

درمان دارویی

مهمترین روش درمان اسکار پیشگیری از بروز آن است که با مراجعه سریع برای درمان آکنه و پشتکار در پیگیری درمان میسر میشود .

جهت دریافت مشاوره می توانید با شماره 02122554720 – 02126653759 – 09904204682 موگه کلینیک تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *