همه چیز درباره نحوه درمان پانچ اسکار اکنه (100% تضمینی)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پانچ یک روش موثر در درمان جای جوش می باشد، به ویژه در درمان جای جوش های بخصوصی مانند جای جوش ایس پیک (Ice Pick Scar) و همچنین جای جوش جوش باکس کار (Boxcar) بهترین نتیجه حاصل می شود. توسط یک ابزاری انجام می شود که پانچ نام دارد. این ابزار در سایز و قطر های متفاوت وجود دارد.

قبل مطالعه این مقاله میتوانید؛ صحبت‌های خانم دکتر خاک سفیدی درباره درمان جای جوش به روش پانچ را بشنوید:

پانچ صورت چیست؟

پانچ صورت نوعی جراحی زیبایی است که برای درمان اسکار آکنه یا همان جای جوش استفاده می‌شود. اسکار آکنه زمانی ایجاد می‌شوند که آکنه‌ها بسیار بزرگ و عمیق باشند و به پوست و الاستین آن آسیب برسانند. در این روش بافت ناحیه فرو رفته را با ابزار مخصوص پانچ برمی‌دارند. در واقع پانچ یک برش دایره‌ای در آن بخش ایجاد می‌کند. وقتی جای اسکار برداشته شد، پوست سالم اطراف آن ناحیه را بخیه یا چسب مخصوص می‌زنند تا فرو رفتگی درمان شود. برای نتیجه بهتر می‌توان این روش را با تکنیک‌های دیگر مثل لایه‌برداری با لیزر ترکیب کرد. برای عمل از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. پس از پایان درمان ممکن است کمی ناراحتی و تورم را تجربه کنید. این موارد پس از چند روز خوب می‌شوند.پانچ كردن جاي جوش

پانچ صورت چگونه است؟ (نحوه کار با پانچ)

در واقع با روش پانچ می توان بیش اسکار و عمق جای جوش را کم کرده و باعث می شوند دور جای جوش هایی که بسیار فرو رفته اند آزاد شوند و اسکار در بالاتر قرار می گیرد و در واقع هم سطح با پوست می شوند. نتیجه آن همان لحظه قابل مشاهده می باشد. بهبودی تا دو هفته بعد از انجام این کار ادامه دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

موارد منع انجام پانچ جای جوش

درست است که این روش می‌تواند جای جوش‌های عمیق را از بین ببرد؛ اما همه افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند. در ادامه موارد منبع انجام پانچ صورت را توضیح می‌دهیم.

داشتن جوش‌های فعال: اگر جوش‌های فعال دارید، پیشنهاد می‌کنیم که صبر کنید تا پوست شما کاملاً خوب شود. این امر به این دلیل است که التهاب و تورم آکنه‌های فعال می‌توانند ارزیابی دقیق و دستیابی به نتایج مطلوب را دشوار کنند.

اسکار کلوئید یا هیپرتروفیک: اگر سابقه اسکار کلوئید یا هیپرتروفیک دارید یا گوشت اضافه (جایی که بافت اسکار فراتر از مرزهای زخم اصلی گسترش می‌یابد)، ممکن است به این درمان نیز واکنش منفی نشان دهید.

پوست نازک یا ظریف: افرادی که پوست نازک یا ظریف دارند ممکن است بیشتر در معرض عوارضی مانند بهبودی ناهموار، جای زخم قابل مشاهده یا تغییرات رنگدانه پس از برداشتن پانچ باشند.

عفونت‌های فعال یا بیماری‌های پوستی: اگر عفونت یا بیماری پوستی فعالی مانند پسوریازیس یا اگزما دارید، بهتر است شیوه درمانی پانچ را تا رفع مشکل اصلی به تعویق بیندازید.

اختلالات لخته شدن خون: افراد مبتلا به برخی اختلالات انعقاد خون ممکن است در معرض خطر خونریزی یا کبودی در حین عمل قرار داشته باشند. برای همین پانچ صورت برای آن‌ها مناسب نخواهد بود.

سلامت کلی ضعیف: مانند هر روش جراحی، افرادی که از سلامت کلی ضعیفی برخوردارند ممکن است در معرض خطر بروز بیشتر عوارض باشند و ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش نباشند.

درمان جای جوش با میکرونیدلینگ در مقایسه با روش پانچ

ممکن است بین دو روش میکرونیدلینگ و پانچ صورت مانده باشید و ندانید که کدام روش برای شما بهتر است. پزشک بهترین روش را به شما توصیه خواهد کرد. با این حال، ممکن است هر دو گزینه پیش روی شما قرار بگیرد. در این بخش این دو روش را با هم مقایسه می‌کنیم.

پانچ صورت برای جای جوش

این دستگاه را روی نواحی مدنظر می‌کشند. در واقع پوست آسیب می‌بیند؛ اما این آسیب برای درمان آن خوب است. این آسیب‌های بسیار ریز پاسخ طبیعی بدن را برای ترمیم فعال می‌کنند و همین امر موجب تولید کلاژن و درمان جای جوش می‌شود. ولی این روش تنها بر روی جای جوش های سطحی و کم عمق و لک جوش موثر است. این روش مزایایی دارد:

کم تهاجمی بودن

قابلیت استفاده در نواحی مختلف بدن

تحریک کلاژن سازی

در کنار این موارد، نقاط منفی هم وجود دارد:

نیاز به جلسات متعدد

زمان‌بر بودن روش در بروز نتایج نهایی

می‌توان گفت پانچ صورت در برابر میکرونیدلینگ تهاجمی‌تر است و به همین دلیل به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد. درست است که پانچ صورت فرو رفتگی‌های عمیق را از بین می‌برد اما به دلیل برش ایجاد شده، ممکن است جای زخم کوچکی در ناحیه تحت درمان باقی بماند. با این حال، این روش را می‌توان برای فرو رفتگی‌های عمیق اجرا کرد. پانچ صورت دقت بالایی دارد و دقیقاً ناحیه مشکل‌دار را درمان می‌کند و آسیبی به مناطق دیگر وارد نمی‌کند. از طرفی هم نیازی نیست فرد چندین جلسه و چندین هفته وقت بگذارد تا بتواند دوره درمان را تکمیل کند. در نتیجه وقت کمتری از شما می‌برد. در نهایت با کمک متخصص پوست می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

اقدامات قبل از انجام پانچ صورت

جوش فعال زیاد نباید داشته باشید. اگر جوش دارید ابتدا برای درمان جوش فعال مراجعه کنید.

اگر داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین مصرف می کنید باید از پنج روز قبل قطع کنید.

اگر سابقه گوشت اضافه یا ایجاد کلویید به دنبال زخم شدن دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.

دوره نقاهت پانچ صورت

بعد از آنکه از روش درمان جای جوش با پانچ استفاده کرده ایم، ممکن است قرمزی، تورم داشته باشیم. این موارد به طور عمده تا دو هفته بعد از انجام می ماند و بعد از آن بهبود کامل پیدا می کند. تغییر رنگ در این ناحیه وجود دارد که بعد از استفاده این روش به مرور بهبود پیدا می کند. اصولا تغییر رنگ بین دو تا سه ماه بهبود می یابد.

نکته قابل توجه آن است که ظاهر اسکار بسیار بهتر می شود و نتیجه این کار دائمی است و هر میزان تغییراتی که در ان رخ می دهد به طور دائم باقی می ماند.

مزایای درمان سوراخ های جای جوش با روش پانچ صورت چیست؟

یکی از مزایا پانچ صورت این است که با پانچ صورت ما دقیقا پوست ناحیه فرورفته اسکار را بالا می آوریم و همسطح پوست قرار می دهیم. در نتیجه عمق سوراخ ها بسیار کم می شود و سرعت درمان جای جوش و استفاده از روش های تکمیلی دیگر بیشتر می شود. در نتیجه تعداد جلسات درمان جای جوش کمتر می شود.

اسکار بر روی صورت افراد زیادی وجود دارد که به دلیل عدم درمان مناسب سبب شده تا فرد از چهره خود ناراضی بوده و برای درمان آن اقدام نماید. درمان اسکار با میکرونیدلینگ یکی از این راه های درمانی است. برای دریافت مشاوره با خانم دکتر خاک سفیدی و تماس با شماره 09904204682 تماس حاص نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

آیا تنها باید از روش درمان جای جوش با پانچ استفاده نمود؟

خیر، بعد از بهبود نسبی با این روش باید از روش هایی همچون میکرونید جای جوش و یا لیزر CO2 استفاده می شود. و گاهی حتی نیاز به سابسیژن صورت نیز می باشد. اما تمامی این موارد در هر فردی متفاوت بوده و بعد از انجام روش پانچ با گذشت 2 الی سه ماه یکی از این موارد انتخاب می گردد.

 

عوارض پانچ صورت و پانچ اسکار

ممکن است جای پانچ، گوشت اضافه ایجاد یا برجسته شود. البته تجربه و مهارت پزشک در انجام پانچ صورت می تواند تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کند. ممکن است جای پانچ مشخص شود که البته از فاصله دورمشخص نمی شود و اگر هم این اتفاق بیفتد با انجام لیزر فرکشنال کربن دی اکسید اصلاح می شود.

درمان جای جوش به روش پانچ همراه با لیزر فرکشنای سی او تو (CO2)

این دو روش بسیار مکمل خوبی هستند چون ممکن است جای پانچ بعد از درمان به صورت دایره های کوچکی مشخص شود. البته از فاصله دور نه از فاصله خیلی نزدیک مثلا بیست سانتی متری فرد. برای همین بعد از اتمام پانچ اسکار درمان جای جوش با جلسات لیزر فرکشنال سی او تو ادامه پیدا می کند برای رسیدن به حداکثر نتیجه درمان.

میزان موفقیت روش پانچ به چه صورت است ؟

این روش طبق تجربه کاری بسیار موثر می باشد و با توجه به برخی از عوامل همچون ذات اسکار، مکانیسم ترمیم اسکار در فرد، سایز و عمق اسکار، ضخامت پوست فرد، به رنگ پوست ( هرچه رنگ پوست تیره تر احتمال ایجاد لک نیز افزایش می یابد.) و … در هرد متفاوت است.

فیلم پانچ صورت برای جای جوش

در ویدئو زیر میتوانید نتیجه درمان جای جوش با پانچ در کلینیک موگه بعد از 3هفته مشاهده کنید:

هزینه از بین بردن جای جوش با روش پانچ چقدر هست؟

 

پانچ اسکار با ابزاری انجام می شود که سایزهای متفاوتی دارد. قطعا همه جای جوش های شما یک سایز نیستند و نیاز به ابزارها با سایزهای متفاوت دارد.

به طور متوسط هزینه پانچ اسکارآکنه (تابستان 1400) بین یک میلیون و پانصد هزار تومان تا سه میلیون تومان می باشد. خود پزشک در جلسه مشاوره به صورت دقیق هزینه را به شما خواهند گفت.پانچ برای جای جوش

آیا جراحی جای جوش فرورفته امکان پذیر است؟

خیر؛ جراحی جای جوش برای جوش های برآمده امکان پذیر است نه جوش فرورفته.

فیلم پانچ اسکار آکنه توسط دکتر خاک سفیدی در موگه کلینیک

نتیجه‌گیری

پانچ صورت می‌تواند به طور قابل‌توجهی ظاهر اسکارها و جای آکنه شدید و عمیق  را بهبود بخشد و به بیماران کمک کند تا اعتماد به نفس خود را بازیابند.بعد از انجام پانچ اسکار نیاز به روش های مکمل دیگر مانند لیزر فرکشنال co2 وجود دارد. با این حال، مانند همه روش‌های جراحی، پانچ صورت نیز خطرات و عوارضی را به همراه دارد، بنابراین مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این درمان، تمامی این موارد را به دقت بررسی کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Prev post
بعدی post

ارسال نظر