اسکار

درمان اسکار

در افراد بسیاری اعم از مرد و زن جای جوش و اسکار بروی پوست آن ها وجود دارد، که این مشکل باعث کاهش زیبایی و اعتماد بنفس آن ها گردیده است ، روش های مختلفی ارائه شده است که می توان با بکارگیری آن جای اسکار و جوش را از بین برد . به طور کل دو نوع جای جوش وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است :

اسکار هایپرتروپیک (بافت اضافی): جای جوش که بصورت برجسته است و به شکل یک بافت اضافی روی پوست می باشد

اسکار آتروفیک (تورفتگی):جای جوش که بصورت تورفتن بافت می باشد از انواع شایع اسکارهای آتروفیک می توان به اسکارهای زیر اشاره کرد .

اسکار

اسکارهای Ice Pick: این نوع از اسکارها سوزنی شکل و بصورت سوراخ های ریز در پوست می باشند

اسکارهای Boxcar: این نوع از اسکارها تورفتگی های بزرگتر می باشند .

نوع روشی که برای از بین بردن جای جوش مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به نوع اسکار تعیین می شود در صورتی که اسکار عمیق تر باشد به تعداد جلسات بیشتری مورد نیاز می باشد در نتیجه  دراسکارهایی که عمیق می باشند نیاز است که فرد صبر و حوصله بیشتری داشته باشد .  در ادامه مطلب توضیحاتی در رابطه  روش هایی که برای از بین بردن جای اسکار مورد استفاده قرار می گیرد داده می شود .

اقدامات قبل از درمان

توصیه می شود فراورده‌های حاوی آسپرین یا اسید سالیسیلیک قبل از درمان قطع گردد ( در صورتی که از داروی خاصی مصرف می کنید حتما پزشک خود را مطلع سازید زیرا مصرف برخی از داروها می توانند خللی را در طول دوره درمانی ایجاد کند . )

مصرف دخانیات قبل از درمان قطع شود زیرا با مصرف دخانیات عملکرد گردش خون به خوبی در پوست، صورت نمی گیرد و در نتیجه نمی توان نتایج خوبی را دریافت کرد . ( قبل و بعد از درمان در مدت زمان مشخصی نباید از دخانیات استفاده شود . )

به تمامی نکاتی که پزشک قبل از درمان به آن اشاره می کند باید توجه نمایید ، تا بتوانید نتایج مطلوبی را دریافت کنید در زیر به برخی از اقداماتی که باید قبل از درمان رعایت شود اشاره شده است در صورتی که خواهان از بین بردن جای اسکار خود با استفاده از روش های زیر هستید باید تمامی این موارد را رعایت کنید .

میکرونیدلینگ

یکی از بهترین روش ها برای درمان جای اسکار و جوش میکرونیدلینگ می باشد ، با استفاده از این روش می توان نتایج بسیار خوبی را دریافت کرد ، میکرونیدلینگ امروزه برای درمان اسکار در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد ، بی شک میکرونیدلینگ یکی از موثر ترین روش ها در ترمیم پوست و جای اسکار می باشد .

میکرونیدلینگ در واقع نوعی روش تحریک مکانیکال پوست می باشد در این روش از یک دستگاه مخصوص استفاده می شود که مجهز به سوزن های بسیار ظریفی می باشد ، با وارد شدن این سوزن ها در پوست میلیون ها میکروکانال در لایه مناسبی از پوست ایجاد می شود  با تحریک کلاژن سازی این کانال ها بازسازی می شود و در نتیجه پوست ترمیم می شود و جای اسکار از بین می رود

میکرونیدلینگ از سالم ترین و بی خطر ترین روش ها برای جای اسکار و از بین بردن جای جوش می باشد که امروزه مورد استفاده قرار می ییرد نتایج حاصل از این روش بسیار مطلوب می باشد .

عملکرد این روش به این صورت است که با استفاده از سوزن های بسیار ریز در این روش میلیون ها میکروکانال در پوست به وجود می آید . در روش میکرونیدلینگ با تحریک کلاژن سازی ، ساختار و کارکرد پوست آسیب دیده و تغییر یافته ترمیم می شود.

 

 

سابسیژن

جای جوش های عمیق و تورفته با سابسیژن از بین می رود در سابسیژن چسبندگی بین پوستی که عامل اصلی این اسکارها می باشد از بین می رود .

 

اسکار

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یکی از روش های دیگر می باشد که برای درمان اسکارهای خفیف مورد استفاده قرار می گیرد ، در میکرودرم ابریژن  از یک دستگاه خاصی استفاده می شود که این دستگاه از کریستالی از کمپرسور یا متراکم کننده‌ای  تشکیل شده است . برای پاکسازی پوست با استفاده از این روش  کریستال‌های اکسید آلومینیوم، که با نام کرندوم (سخت‌ترین ماده معدنی پس از الماس) نیز شناخته می‌شود با قدرت خاصی بروی پوست پاشیده می شود ، با پاشیدن این کریستال ها لایه سطحی پوست خراشیده می شود و سلول های مرده از سطح پوست جدا می شود در انتها با قدرت مکش کریستال ها و و سلول های مرده پوست از روی سطح پوست جمع آوری می شود .  لازم به ذکر است از این روش زمانی استفاده می شود که جای اسکار بسیار ناچیز می باشد در مواردی که عمق اسکار زیاد است بکارگیری این روش گزینه مناسبی نمی باشد و نمی توان نتایج خوبی را با استفاده از میکرودرم ابریژن دریافت کرد .

تزریق ژل‌

از روش های دیگری که می توان به آن اشاره کرد برای درمان اسکار تزریق ژل می باشد این روش موقتی است و می تواند فرورفتگی های جای اسکار و زخم را از بین ببرد . برای انجام این تزریق در ابتدا مکان های مورد نظر علامت گذاری و ضد عفونی می شوند ، به منظور حفظ آرامش بیمار و کاهش احساس درد برای بیمار از بی حسی موضعی استفاده می شود .

پرکننده‌ها معمولاً از اسید هیالورونیک یا محرک‌های شیمیایی کلاژن تشکیل می‌شوند که تاثیر گذاری موقتی دارند ، این تزریق با استفاده از سوزن های بسیار ظریفی صورت می گیرد ، ممکن است در برخی از بیماران کبودی و سوزش مختصری بعد از تزریق ایجاد شود که موقتی است

در برخی از افراد برای اینکه بتوان نتایج مطلوبی را دریافت کرد به چنیدن جلسه درمانی نیاز است ، در این افراد عمق اسکار بیشتر می باشد . تزریق ژل از حساسیت بالایی برخوردار می باشد به همین علت برای انجام این تزریق باید از برند معتبری استفاده شود جدیدترین نوع پرکننده‌ی اسید هیالورونیک مبتنی بر قند طبیعی موجود در پوست انسان می‌باشد، با استفاده از این نوع پرکننده هیچ گونه عارضه خاصی مشاهده نمی شود زیرا  بدن واکنش آلرژیکی به این نوع فیلرها نشانه نمی دهد .

تزریق چربی

جای زخم و اسکارهایی که بسیار فرورفته می باشند می توان با تزریق چربی از بین برد و این فرورفتگی ها را هم سطح با پوست سایر نواحی دیگر کرد در ابتدا پزشک برای استخراج چربی به دنبال نواحی می باشد که قابلیت اهدای چربی را داشته باشد ، پس از شناسایی این نواحی که در اکثر موارد شکم و پهلو می باشد با استفاده لیپوماتیک چربی استخراج می شود  و بعد از پاکسازی توسط دستگاه سانترفیوژ به مکان دارای جای زخم و متأثر مانند گونه‌ها، پیشانی، سینه یا مناطق دیگری از بدن منتقل خواهد شد. برای انجام تزریق چربی نیاز به بی هوشی نمی باشد، دوران نقاهت بعد از تزریق چربی بسیار کوتاه مدت می باشد . تزریق چربی یکی از روش های مطمئن و ایمن برای از بین بردن جای اسکار می باشد هیچ گونه عارضه ای با استفاده از این روش ایجاد نمی شود و احتمال اینکه چربی تزریق شده هماهنگی لازم را با بافت ناحیه تزریق شده نداشته باشد وجود ندارد زیرا در این روش چربی از خود فرد گرفته می شود و به هیچ عنوان از چربی شخص دیگری برای تزریق استفاده نمی شود . چربی که استخراج می شود علاوه بر از بین بردن جای اسکار و اکنه می تواند دارای کاربردهای بسیار دیگری هم باشد ، می توان این چربی را در صورتی که پوست صورت فرد دارای چین و چروک می باشد استفاده کرد و چربی را در این نواحی صورت تزریق کرد و با از ببن بردن این چین و چروک پوست صورت را جوان کرد ، چین و چروکی که در پوست صورت ایجاد می شود چهره فرد را بسیار پیر تر از حالت عادی نمایش می دهد .

 

اسکار

 

علاوه بر از بین بردن اسکار و چین و چروک پوست می توان با تزریق چربی برجستگی دلخواهی را در برخی از نواحی صورت مانند گونه ایجاد کرد و جذابیت و زیبایی چهره را با برجسته سازی گونه چنیدن برابر کرد .

لایه‌برداری

با لایه برداری ظاهر پوست بسیار بهبود پیدا می کند و جوانی و شادابی از دست رفته پوست باز می گردد با استفاده از این روش سلول های مرده پوست از بین می رود و سلول های جدید جایگزین آن ها می شود . با استفاده از این روش می توان آسیب‌های مختلف پوستی و هایپرپیگمانتیشن را درمان کرد . در مواردی که جای جوش شدتی کمی دارد لایه برداری پوست با استفاده از کرم یا پماد وصرت گیرد اما در موارد دیگر که عمق جای اسکار و جوش بیشتر می باشد از لایه‌برداری از ابزارهای قدرتمند و دستی دارای توپ‌های فلزی، شانه‌های الماس یا برس سیمی برای لایه‌برداری از پوست استفاده می‌شود انجام این کار با بی حسی موضعی صورت می گیرد تا بیمار دردی را احساس نکند . بسته به اندازه و عمق لایه برداری مدت زمان لایه برداری پوست در هر فردی متفاوت می باشد .

لایه‌برداری با لیزر فرکشنال

یکی از روش های درمان اسکار آکنه لیزر درمانی می باشد در این روش برای ترمیم پوست و از بین بردن جای اسکار از پرتوهای نوری استفاده می شود ، پرتوهای نوری به عمق مناسبی از لایه های پوستی نفوذ می کند و هزاران سوراخ میکروسکوپی در این لایه ایجاد می کند ، پوست برای ترمیمی این سوراخ ها شروع به ساخت کلاژن جدید می کند در نتیجه این کلاژن سازی سلولهای پیر و مرده پوست از بین می روند و سلول های جدیدی جایگزین آن می شوند و در نتیجه جای اسکار و جوش از بین می رود و ظاهر زیبایی در این ناحیه از پوست ایجاد می شود . به منظور جلوگیری از بروز درد از مواد بی حسی استفاده می شود ، لیزر درمانی به نسبت سایر روش ها از تهاجم کمتری برخوردار می باشد و دوره بهبودی بسیار کوتاه مدتی دارد . برای اینکه بتوانید نتایج بسیار خوبی را از این روش دریافت نمایید باید در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت بسیاری نمایید . بیماران معمولا بعد از لیزر فرکشنال سرخی و تورم جزئی را تجربه می کنند که موقتی است و با گذشت زمان از بین می رود . برای اینکه بتوانید نتایج بسیار خوبی را دریافت نمایید نیاز به 3 تا 5 جلسه درمانی دارید تا به طور کامل از شر جای اسکار پوست خود رهایی پپدا کنید . برای مشاهده نتایج نهایی باید مدتی صبر نمایید ، پس از هر جلسه درمانی می توان بلافاصله شاهد بهبودی پوست صورت خود باشید اما برای مشاهده نتایج واقعی باید تمامی تعداد جلسات در نظر گرفته شده برای شما به طور کامل سپری شود .

لیزر باید با قدرت مشخصی در لایه مورد نظر تابانده شود تا بتوان نتایج بسیار خوبی را با استفاده از این روش دریافت کرد در صورتی که پزشک تجربه کافی را در این زمینه نداشته باشد و لیزر در ناحیه مورد نظر تابانده نشود نمی توان نتایج خوبی را از لیزر فرکشنال دریافت کرد .

 

اسکار

نتیجه گیری

برای از بین بردن جای اسکار آکنه تمامی روش هایی که در قسمت فوق به آن ها اشاره شده و توضیحاتی در رابطه با آن ها داده شد موثر و تاثیر گذار می باشد ، با توجه به نوع اسکار پزشک تشخیص می دهد که کدام روش مناسب شما می باشد و با بکارگیری کدام روش می توان نتایج خوبی را در از بین بردن اسکار دریافت کرد . در اکثر موارد هریکی از روش های فوق برای از بین بردن اسکار و جای جوش در جلسلات متعددی بکار گرفته می شود . همانطور که گفته شده نوع و شدت اسکار می تواند تعیین کننده روش مناسب باشد در اسکار هایی که بسیار عمیق هستند سابسیژن می تواند بسیار تاثیر گذار باشد در صورتی که از اسکار و جای جوش روی صورت خود بسیار رنج می برید و بدنبال یک روش دائمی برای از بین بردن اسکار و صافی پوست خود هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی سایت مشاوره های لازم را دریافت نمایید .

برخی از خدمات موگه کلینیک :

تزریق ژل لب

از بین بردن اسکار 

لیفت نخ 

میکرونیدلینگ

را های ارتباطی با کلینیک

اینستاگرام 

کانال تلگرام 

شماره های تماس:

02122554720 – 02126653759 – 09904204682

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم .

با تشکر ، گروه مدیریت سایت موگه کلینیک

3 پاسخ
 1. بهنوش
  بهنوش گفته:

  سلام وقت شما بخیر من مدت زیادی است ا پیج شما در اینستاگرام دیدن میکنم و کارایهای متفاوتتون را مشاهده کردم.من قبلا پوستم جوش می زد والان تا حدود 95% خوب شدم ولی جای فرورفتگیشون خیلی آزارم میده میخواستم بدونم بنظر شما کدوم روش برای من بهتره .جای جوشام عمیق نیست ولی تعدادشون روی لپ وگونه هام زیاده.واینکه چه روزایی میتونم برای مشاوره به مطب بیام.ممنون میشم پاسخ بدید.

  پاسخ
 2. mugeclinic
  mugeclinic گفته:

  سلام وقت بخیر،ممنون از پیامتون. با توجه به نوع جای جوش درمان های متعددی وجود دارد.توصیه می کنم از قسمت ویزیت آنلاین یک نوبت ویزیت دریافت بفرمایید و عکس های صورت را در حالی که ایستاده هستید و به روبرو نگاه می کنید در حالت های تمام رخ،سه رخ و نیم رخ ارسال بفرمایید.سلفی نباشند

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *